Před několika lety stavebníci kupovali parcely na Klafaru za 864 korun za metr čtvereční, nyní jim město nabízí dalších třináct, ale už za 1200 korun za metr čtvereční. Tuto cenu by měli ještě schválit žďárští zastupitelé. Na Klafaru II. se jedná o zasíťované pozemky a dražší jsou z důvodu inflace.

Tisíc korun za metr

„Pokud ale lidé stihnou domy dostavět do tří let, vrátíme jim po dvou stech korunách z každého metru, takže výsledná cena by byla 1000 korun na metr čtvereční,“ upozornil starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.

I tisíc korun za metr se některým lidem zdá příliš. „Na Žďár je to hodně. Je to malé město, a z toho se odvíjejí i nižší mzdy. Většina lidí na pozemek nemá, aniž by se zadlužili. A po zpřísnění půjček z bank – kdo na hypotéku dosáhne?“ pozastavila se Ludmila Blaháková ze Žďáru.

O bydlení v nových domech v okresním městě však zájem je. Žďárští proto hodlají i nadále investovat do výkupu a zasíťování dalších parcel. „Chceme zájemcům o bydlení vyjít vstříc,“ uvedl žďárský starosta.

Stavební společnosti nemají potíž udat ani byty. Kromě jiného se nyní dokončuje například výstavba komplexu pěti bytových domů se čtyřiceti byty společnosti Grupo Picasso. „Kolaudace se uskuteční ještě před koncem roku, stěhovat se lidé mohou v lednu,“ uvedl ředitel jihlavské kanceláře společnosti Grupo Picasso José Maria Vides. Cena bytů této společnosti přesahuje dva miliony, volných je ještě patnáct, a to po 2,3 milionech korun.