„V neděli kolem poledne jsme byli upozorněni na sprejery právě u objektu sportovní haly. Hlídka ihned vyjela na místo, kde byli zastiženi čtyři mladíci. Ti však tvrdili, že to mají od Tělovýchovné jednoty Žďár nad Sázavou povoleno,“ popsal nedělní výjezd žďárských strážníků jejich vedoucí Martin Kunc.

Následně bylo zjištěno, že právě zadní část budovy až do výše oken byla sprejerům skutečně vymezena. „Potýkali se tam totiž s nelegálními graffiti, tak tento prostor vyhradili těm, kteří své umění skutečně ovládají,“ dodal Martin Kunc.

A kde lze ve Žďáře najít další místa pro legální tvorbu? Sprejeři se mohou svému koníčku věnovat například i v jednom zákoutí centra města. Tam je jim vymezena menší betonová stěna, která se nachází na parkovišti mezi obchodními domy na náměstí Republiky a květinářstvím v atriu. Zadní část stěny, tedy ta směrem do parkoviště, je vymezena pro graffiti tvorbu. Legálně lze sprejovat také pod mostem přes řeku Sázavu, který se nachází v ulici 1. máje.

Velké plochy mají tvůrci graffiti k dispozici například i na betonovém plotě kolem žďárského fotbalového stadionu. Tam mohou své umění prezentovat na stěně směrem k cyklistické stezce.