Na Nový rok v poledne se u budovy žďárského městského úřadu, odkud se vždy vyjíždí, sešlo na čtyřicet účastníků jízdy. Silvestrovské oslavy nikoho z nich o elán a chuť do aktivního pohybu na čerstvém vzduchu nepřipravily - jezdci jsou čerství a v dobré náladě se zdraví, povídají si, smějí se a přejí si šťastný nový rok. „Jedou s námi i důchodci, a naopak nejmladší účastnicí je tady jedenapůlletá Karolínka,“ prozrazuje Štěpánek, když těsně před startem dorazí rodiče s holčičkou v sedačce na tatínkově kole. „A v kočárku přijede k Piláku i pětiměsíční Vašík,“ dodává s úsměvem.

Na novoroční vyjížďku se žďárští cyklisté vydávají už desítky let. „Výšlap pořádáme tradičně každý Nový rok, založil to pan Jirovský, potom to byl Václav Štěpánek. Nakonec jsem to zdědil já, a jak to eviduji, letos je to už sedmdesátý třetí ročník,“ říká Jiří Štěpánek.

Trasa se příliš nemění. Jak je dlouhá, záleží hlavně na počasí. Cyklisté tedy i letos vyrážejí směrem na Vysoké, pak k Zelené hoře a dál k Pilské nádrži. „Tam se opět vyfotíme a pokračujeme po stezce do Polničky, kdo si troufne, jede až na Račín, kde se otočíme a jedeme zpátky. Včera jsem to projel, nikde není sníh ani led, takže se nemusíte bát. Občerstvení po návratu je taky domluvené,“ instruuje vedoucí vyjížďky ostatní jezdce.

Za chvilku už po hladkém startu čtyři desítky jezdců vesele šlapou do pedálů. „Jednou se nám stalo, že jsme vyrazili - a po pěti metrech měli čtyři lidi defekt. A zrovna neměl nikdo lepení, takže jsem letěl zpátky do naší klubovny pro potřebný materiál. Nebyli jsme připravení, to byla chyba. Ale nakonec jsme to spravili a jeli všichni. Věřím, že si to užijeme v pohodě i letos,“ usmívá se Jiří Štěpánek a vyráží za ostatními.

Nejpočetnější družina se zatím na žďárskou novoroční vyjížďku na kolech vydala na přelomu milénia – na Nový rok v roce 2000. Na startu se tehdy sešlo dvaasedmdesát jezdců. „To přijelo hodně lidí i odjinud, skutečně pravidelně každý rok se taková akce koná málokde,“ doplnil také Štěpánek.

Ohňostroje rozzářily oblohu.
OBRAZEM: Lidé slavili, zdravotníci měli plné ruce práce