Starosta Zdeněk Navrátil (Žďár – živé město) při vyhlášení ankety uvedl, že názor veřejnosti by mohl být vodítkem pro konečné rozhodování. „Zároveň s anketou se však rozhořela ostrá debata mezi odborníky, u kterých vínová barva nebyla favoritem," uvedl Zdeněk Navrátil. Proto vedení města vzhled divadla znovu zváží.
„Dostal jsem velké množství podnětů od architektů, jak místních, tak těch, které to zajímá. V názorech se diametrálně rozcházejí s tím, co vybrali obyvatelé Žďáru," sdělil starosta Navrátil. Finální diskuse o podobě divadla, které má zatím fasádu šedivou, se ještě povede na radnici v komisi pro rozvoj a životní prostředí. Rozhodnutí by mohlo padnout do dubna.
Dotace na zateplení
„Abychom nepřišli o dotaci, je třeba, aby akce byla realizována ještě v tomto roce. S definitivní podobou divadla seznámíme obyvatele v některém z dalších Žďárských zpravodajů," řekl Navrátil.
Co si o anketě myslí opozice na žďárské radnici? „Že jsme se obyvatel zeptali na názor, je pěkné. Zastupitelé ale v tuto chvíli o anketě nevědí prakticky nic. Jsem zvědav, jak teď bude vedení města postupovat, zda se bude vymlouvat, že anketu ‚shodili' odborníci. Myslím si, že proto obyvatelé svoje zastupitele volí, aby se nebáli rozhodnout," řekl zastupitel Vladimír Novotný (ČSSD). Výběr barvy fasády divadla je podle něj zbytečně zdlouhavý. „Osobně bych postup otočil, nechal bych odborníky vybrat návrh, a obyvatel se zeptal, jak se jim líbí, či nelíbí," poznamenal Novotný.
Zajedno s výsledkem průzkumu nejsou ani Deníkem oslovení obyvatelé Žďáru. „V anketě jsem sice nehlasoval, ale myslím, že radnice by teď měla názor lidí respektovat. Pokud ne, mohlo by to spoustu Žďárských od účasti v dalších anketách odradit," myslí si Zdeněk Havelka ze Žďáru nad Sázavou. „Sto lidí bude mít sto názorů, vždycky se najde někdo, komu se nějaký návrh nebo vybrané řešení nebude líbit. To by se potom mohlo hlasovat pořád dokola," dodal mladý muž.
Vínově červená fasáda divadla se líbí třeba Jiřině Markové. „Já té vínové fandím, tak doufám, že se nakonec přece jen pro divadlo vybere," usmívala se Jiřina Marková.
Žďárské divadlo bylo koncem 70. let 20. století přestavěno ve funkcionalistickém duchu, změnila se podoba vnější a zčásti i vnitřní. Na přestavbě se podíleli architekti Architektonického výtvarného ateliéru v Jihlavě. Původní secesní Národní dům postavil místní stavitel Josef Křelina v roce 1901. Budova sloužila aktivitám nejrůznějších spolků a jako divadlo se začala využívat v poválečných letech. Výhradně divadelním stánkem se Národní dům stal po zbudování sokolovny v roce 1930.
Připravené úpravy fasády spojené se zateplením budovy vyjdou skoro na 25 milionů korun. Město na ně má slíbenou dotaci, proto se zateplení udělá ještě behěm letošního roku.
Veřejná anketa „běžela" ve Žďáře od 20. ledna do 5. února. Většina z 587 účastníků hlasovala elektronicky, v hlasovacích urnách, připravených na pěti místech ve městě, se sešlo dohromady 164 hlasovacích lístků. Ve Žďáře žije 21700 lidí. Pro tři respondenty připravila radnice dárky, dva jednorázové poukazy do relaxačního centra a knihu Ústřižky žďárské návrhářky Beaty Rajské, která adresáty dárků také vylosovala.
„Obyvatele chci poprosit, aby nás nekamenovali, pokud nezvítězí ta varianta, která v anketě získala nejvíce hlasů," uvedl starosta Zdeněk Navrátil. Radnice chce pořádat ankety pro veřejnost pravidelně; jak je správně nastavit, se podle starosty teď učí. „V případě divadla se měla odborná diskuse konat ještě před anketou. Budeme se snažit dávat do budoucna v první fázi prostor odbornému vyjádření," doplnil starosta.
Další anketa ve Žďáře se bude týkat barevnosti fasády Hotelového domu Morava, který bude město rovněž letos zateplovat. Ta už podle Navrátila bude doplněná o vyjádření a doporučení projektanta.