Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárští chtějí rozšířit regionální muzeum

Žďár nad Sázavou – Regionální muzeum města Žďár nad Sázavou, které v současné době sídlí v ulici Tvrz, se dočká rozšíření. Tedy v případě, že se městu podaří na projekt za zhruba deset milionů korun získat dotaci.

4.12.2010
SDÍLEJ:

Pokud se Žďárským podaří získat dotaci, pustí se do rekonstrukce Moučkova domu již v příštím roce. Opravy by měly přijít na zhruba deset milionů korun. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Do přednáškových místností nebo na prohlídku stálých expozic by pak lidé mířili do takzvaného Moučkova domu, který se nachází pouze několik desítek metrů od stávajícího sídla muzea. Pokud bude žádost o dotaci úspěšná, chtějí Žďárští začít s rekonstrukčními pracemi již v příštím roce.

Podpora je reálná

„O rozšíření muzea jsme samozřejmě uvažovali již dříve, ale jednalo se spíš o takový projekt pod čarou. Nyní jsme se jej rozhodli upřednostnit, protože se ukázala jako velmi reálná možnost získání vysoké podpory z Regionálního operačního programu Jihovýchod,“ vysvětlila žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová. Zároveň dodala, že dotace může pokrýt dokonce až pětaosmdesát procent celkových nákladů na opravu.

Žďárští by v tomto případě za opravu zaplatili „jenom“ jeden a půl milionu korun. A jak by měl po generálních úpravách Moučkův dům jakožto odnož Regionálního muzea vypadat?

„Naše představa je taková, že by v přízemí mohla být stálá expozice jak o přírodě, tak i o historii žďárského regionu. V prvním patře budovy by se pak měly nacházet přednáškové sály,“ vyjádřil se Zdeněk Málek, vedoucí Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou.

Právě místo pro nejrůznější přednášky a besedy muzeu nyní citelně chybí. Do jeho prostor totiž míří hodně dětí a školních výprav, které zaměstnanci mohou v současné době usadit jenom do menších místností, které k tomuto nejsou primárně určeny. Architektonické podoby Moučkova domu by se oprava nějak výrazně dotknout neměla. Pouze stará plechová vrata do dvora budovy chtějí Žďárští vyměnit za poněkud reprezentativnější vstup.

„V zámeckém areálu rodiny Kinských máme uschovanou původní bránu ze hřbitova u kostela Nejsvětější Trojice. Bude skrze ni lépe vidět do dvora

Moučkova domu, kde by mohla být například umístěna nějaká původní zemědělská technika nebo jiné vhodné exponáty,“ nechal se slyšet žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Moučkův dům český stát vykoupil od rodiny Moučkovy v roce 1972, a to kvůli plánované výstavbě, která se ale nakonec neuskutečnila. Od roku 1982 budovu užíval Svazarm, později v ní působily kluby, které se staly nástupci Svazarmu.

Město se při bezúplatném převedení Moučkova domu zavázalo využívat tento objekt pro potřeby regionálního muzea.

Autor: Jana Nedělková

Místo události:
4.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení