Její oko dohlédne také k takzvanému inteligentnímu semaforu, který bude ještě v letošním roce nainstalován k přechodu pro chodce v Bezručově ulici. „Nová kamera s veškerým příslušenstvím vyjde na tři sta tisíc korun. Většinu z této částky, dvě stě padesát tisíc korun, pokryje dotace z Kraje Vysočina, pokud se nám ji tedy povede získat. Padesát tisíc pak budeme na rozšíření kamerového systému dávat ze svého,“ vyjádřila se žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.

Zároveň také dodala, že zmiňovaných padesát tisíc korun město použije z výtěžku z výherních hracích přístrojů. Místo, kde se bude nový pevný kamerový bod nacházet, bylo odborníky vytipováno hned z několika důvodů.

Vykradená auta

„V minulosti v této lokalitě docházelo ke vloupáním a do automobilů nebo přímo ke krádežím vozidel,“ vysvětlil Martin Kunc vedoucí žďárské městské policie. Dalším důvodem je také inteligentní semafor, který se v Bezručově ulici bude nacházet. Šoférům, kteří tudy pojedou příliš rychle, bude svítit červená. A díky oku kamery bude jejich prohřešek snadněji prokazatelný. Na neposledním místě byla oblast vybrána také proto, že se jedná o jednu z hlavních příjezdových i komunikací do okresního města.

„Záznamy z kamerového systému pak mohou posloužit například při objasňování nějakých trestných činů,“ dodala Dagmar Zvěřinová. Padesát tisíc korun, které jsou Žďárští připraveni na akci věnovat, nejsou ale jediným příspěvkem k zlepšení bezpečnosti ve městě. Ke kameře bude potřeba ještě přikoupit odpovídající kus optické sítě.

„Na to se bohužel dotace získat nedá, proto jsme připraveni uvolnit částku dvě stě tisíc korun,“ vysvětlila Zvěřinová s tím, že peníze opět budou pocházet z výtěžku z výherních hracích přístrojů.

Větší bezpečí

„To, že budeme zase o něco víc pod dohledem kamer, mi vůbec nevadí. Hlavní je, že to pomůže bezpečnosti. Snad se v Bezručově ulici také zlepší díky nové kameře chování motoristů. Mnozí tam totiž jezdí opravdu jako blázni,“ řekl František Suchý ze Žďáru nad Sázavou.

Kamerový systém ve Žďáře nad Sázavou v současné době čítá celkem čtrnáct bodů. Třináct jich je pevných a jeden, který městská policie získala loni v listopadu, mobilní.

Přístroje sledují okolí pošty v Nádražní ulici, polikliniky, hotelu Jehla a hotelu Fit. Dále pak náměstí Republiky a Havlíčkovo náměstí, atrium, park U Ivana, Veselskou, Dolní, Žižkovu a Brodskou ulici a prostor před halou žďárského nádraží.

Mobilní kameru mohou městští strážníci umisťovat tam, kde je to aktuálně nejvíce potřeba, například kvůli zvýšenému počtu přestupků nebo trestné činnosti. Výstupy z městského kamerového systému jsou pod dohledem obsluhy, která v případě, že zaznamená něco podezřelého, ihned kontaktuje strážníky nebo republikové policisty.