„Loňské podzimní prvorepublikové prohlídky navštívilo během tří dnů téměř 800 návštěvníků. Dostávali jsme velmi pozitivní ohlasy, proto jsme se rozhodli na úspěch z předchozího roku navázat a připravili jsme další prohlídku z této doby,“ vysvětlila Martina Schutová, hlavní organizátorka akce a vedoucí lektorského oddělení žďárského zámku.

Během netradiční procházky po zámku s názvem Cesta za romantikou první republiky však tentokrát potkáte spoustu nových postav a zažijete úplně nové příběhy. Po cestě narazíte třeba na pivovarníka Františka Dvořáka, který se v dobových plavkách snaží otužovat a vzpomíná na staré dobré časy. Nebude chybět ani hraběnka Klotylda Festeticsová s továrníkem Jaroslavem Rouskem, zakladatelem firmy Tokoz. Zážitkem bude také setkání s válečným veteránem, cvičícími sokoly a spoustou dalších postav, jejichž příběhy vychází z historických událostí.

„Někteří návštěvníci si možná ještě z minulého roku pamatují příběh rozverné Bětky a její lásky s lesním adjunktem Jarouškem. Možná budete překvapeni, jak to mezi nimi dopadlo,“ řekla Martina Schutová a dodala, že vůbec není nutné znát souvislosti z loňských prohlídek. Cesta za romantikou první republiky, která proběhne 5. a 6. října, bude veselá a užije si je celá rodina. Vstupenky na prohlídky jsou již nyní v prodeji v recepci Muzea nové generace nebo on-line na www.zamekzdar.cz.

Martina Sedláková