Takzvaný strollering, tedy zjednodušeně cvičení s kočárky, funguje ve Žďáře nad Sázavou již zhruba tři roky. A jeho obliba rozhodně neklesá. „Vyžádaly si to tehdy samy maminky, které chodily do centra na cvičení po porodu s miminky. Často o tom mluvily a jevily o tuto aktivitu zájem,“ přiblížila lektorka Martina Sejkorová, která strollering v Srdíčku po absolvování lektorského kurzu „rozjela“.

Hlavní výhoda cvičení spočívá v tom, že jej mohou účastnice absolvovat i se svými potomky a nejsou tak nucené shánět pro ně hlídání.

Důležité ale je, aby jejich dítka vydržela během zhruba hodinové lekce v kočárku. „Malá miminka po tuto dobu obvykle spí nebo třeba sledují svoji maminku. Je to i hodně o zvyku - některé starší děti se postupně naučí, že během cvičení musejí v kočárku chvíli vydržet – mohou si zatím prohlížet nějakou knížku nebo třeba pozorovat okolí,“ popsala Martina Sejkorová.

A jak hodina žďárského strolleringu vlastně probíhá? Účastnice se scházejí každé úterý, a to pět minut před desátou hodinou dopolední u hlavního vchodu do zimního stadionu. Prvních asi deset minut se cvičí v okolí „zimáku“, například na rychlobruslařském oválu, poté v terénu kolem cyklistické stezky.

Maminky začínají zahřátím a protažením, poté následuje svižná, zhruba půlhodinová vycházka po cyklostezce. „Není to tedy pouze zdravotní cvičení, které se zaměřuje na zpevnění svalů, jež jsou po porodu oslabené, ale i aerobní pohyb, díky němuž mohou maminky i nějaké to těhotenské kilo shodit,“ vysvětlila Martina Sejkorová.

Svižná procházka je oživena zastávkami s kardio- i zdravotními cviky. Na závěr přichází protažení, především pak svalů, jež byly v těhotenství nejvíce namáhané – například v oblasti beder. „Pro někoho, kdo není na pohyb moc zvyklý, to může být zpočátku náročnější, ale postupem času se kondice začne zlepšovat. Je to navíc cvičení, které lze provozovat celoročně. A některé maminky se toho opravdu nebojí a cvičí i v dešti či sněhu – stačí se jen správně obléct a dítěti dát v případě deště na kočár pláštěnku. Člověk má pak po lekci dobrý pocit, že se překonal a nevzdal to,“ zhodnotila lektorka.

Účast bývá podle jejích slov stabilní, schází se kolem osmi cvičících. V zimě nebo velkých letních vedrech je to o něco méně. „Se strolleringem jsem se seznámila v Jihlavě, kde jsem donedávna bydlela. Určitě se chystám chodit i tady ve Žďáře, pokud mi dcerka, které je jeden a půl roku, vydrží ještě v kočárku. Je to nejen cvičení, ale i možnost seznámit se s maminkami podobně starých dětí. To se mi teď v novém bydlišti bude hodit,“ prohlásila Radka Němcová ze Žďáru nad Sázavou.

Jarní cvičící sezona strolleringu bude ve Žďáře odstartována ukázkovou hodinou v úterý 3. dubna. Sraz je pět minut před desátou dopolední u vchodu do zimního stadionu. Ukázková hodina je bezplatná, jinak zájemci platí za jednu lekci šedesát korun. Permanentka na pět vstupů vyjde na 250 korun, na deset lekcí pak pětistovku. Cvičení bude probíhat pod vedením lektorek Anny Pískovské a Gabriely Slámové.