Žďár nad Sázavou hodlá letos rozdělit mezi majitele kulturních památek a architektonicky cenných staveb milion korun. „Pro rok 2022 byla předběžně schválena celková částka jeden milion korun s tím, že dotační program je vyhlašovaný v období od 11. října do 30. listopadu tohoto roku,“ potvrdila místostarostka Žďáru nad Sázavou Romana Bělohlávková.

Majitelé nemovitostí mohou požádat o maximální částku půl milionu korun v případě, že jsou vlastníky kulturní památky. Minimální částka je sto tisíc korun. V případě architektonicky cenných staveb mohou žádat maximálně o sto tisíc korun. „Minimální částka je pět tisíc. Dotační program na podporu architektonicky cenných staveb je opakovaně zaměřený na zateplování a opravy bytových domů v městské části Žďár III, místně zvané Stalingrad,“ doplnila Romana Bělohlávková.

Ilustrační foto.
Cena za vodné a stočné na Žďársku zůstane stejná i v příštím roce

To je dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí, aby žďárský Stalingrad zůstal i nadále Stalingradem. S domy ve stylu socialistického realismu. „Já si ale bohužel myslím, že neopravených domů už v sídlišti moc nezůstalo,“ posteskla si Lenka Kotoučková.

Žádosti o dotaci mohou majitelé nemovitostí podávat v období od 11. října do 30. listopadu. „Do 11. února příštího roku bude o jednotlivých žádostech rozhodnuto,“ uzavřela Romana Bělohlávková.