„Počítali jsme s tím, že se tak stane ještě v červnu, ale zatím to tak nevypadá. Je otázka, zda vůbec ke jmenování nového soudce dojde ještě letos. Spíš to bude až na jaře,“ odhadla mluvčí žďárského soudu Markéta Smejkalová. Nově jmenovaným trestním soudcem by měl být dosavadní soudní asistent Petr Suchánek.

Provoz soudu není zatím zásadně ohrožen. Urgentní agendu, jako jsou například případy vazebně stíhaných lidí, musí soud řešit přednostně. Navíc od 1. července by mělo na soudě dojít k přerozdělení práce. „Zřejmě dojde ke změně rozvrhu práce, ale ještě není jasné, jak konkrétně. Může to být více možností,“ uvedla Smejkalová.

Hasiči z Velkého Meziříčí pomohli na Velkomeziříčsku ornitologovi zkontrolovat a okroužkovat mláďata čápa bílého.
Čapí babyboom na Velkomeziříčsku: hasiči pomohli okroužkovat mláďata, podívejte

Jednou z variant je, že se trestním věcem bude věnovat někdo z takzvaných civilních soudců. Podle Smejkalové by nešlo o nic výjimečného. Obdobná výpomoc je běžná i na jiných soudech. „Problém je v tom, že se zatíží celý systém práce. Otázkou je, jak dlouho to bude trvat,“ upozorňuje Smejkalová. Soudu ve Žďáře nyní podle mluvčí chybí dva soudci.

V této souvislosti je stále ve hře návrat bývalého předsedy žďárského soudu Romana Švaňhala, který se před lety ocitl na opačné straně barikády, když musel čelit obvinění z domácího násilí vůči bývalé družce. Kauza se táhne už pět. Švaňhal byl zatím nepravomocně odsouzen k podmínce za vydírání a nebezpečné vyhrožování. Kauzou se zabýval i Nejvyšší soud, který předchozí rozsudek zrušil a nařídil soudům nižší instance vše projednat znovu. Pokud by byl nakonec Švaňhal obvinění pravomocně zproštěn, mohl by se na soud vrátit.

Ilustrační foto.
Bývalý předseda soudu dostal trest za vydírání a nebezpečné vyhrožování

„Čekáme na pravomocný rozsudek. Zatím je ve stavu zaměstnaneckém, proto mu musíme držet místo. Zatím vyčkáváme, jak celá věc dopadne,“ potvrdila Smejkalová.

Jiří Večeřa odchází do důchodu v sedmdesáti letech. Dva roky soudcoval v Třebíči a dvacet let ve Žďáře nad Sázavou. Na práci soudce bude vzpomínat v dobrém. „Jednak se člověk něčím živit musí, a pak mne ta práce bavila,“ svěřil se Jiří Večeřa, který je v důchodu od 1. června. V penzi se chce věnovat rodině a svým koníčkům, především zahradničení, cestování a malování moderního umění.