„Jsem rád, že jsme se žádostí uspěli a dotaci obdrželi. O to, aby parky ve Žďáře začaly dostávat novou, vlídnou tvář, jsme dlouhodobě usilovali," řekl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Revitalizace parku se týká celkem 22 tisíc metrů čtverečních plochy. Bude zahrnovat výsadbu asi 4800 stromů a keřů, kácení stávajících asi 30 stromů a založení trávníku. Přibudou tam odpadkové koše a zpevněné komunikace. Pro tento park byla v minulosti zpracovaná projektová dokumentace, a podle ní se teď revitalizace udělá.

Inventura zeleně

Pasportizace zeleně se provede na celých 119 hektarech pozemků města. V zadávací dokumentaci je specifikováno, jak by měla vypadat a co má obsahovat, ale i požadavek, aby se seznam projednával za účasti odborných komisí města a také za účasti veřejnosti.

Pasport má díky tomu, že podrobně popíše kompletní stav zeleně ve městě, do její údržby vnést jakousi jednotnou linku a být vodítkem pro novou výsadbu i údržbu. Například když bude nutné pokácet strom, náhradní výsadba by se měla zajistit s dostatečným předstihem aby strom, až se pokácí, mohl být nahrazen zelení už vzrostlejší.

„Upravit, zvelebit park je fajn, proč ne? Jde jen o to, jestli je to to nejdůležitější, co se tady teď musí dělat," poznamenal Jan Chalupa ze Žďáru nad Sázavou. „Tak to je dobře," reagovala včera na zprávu Dana Drápalová. „Park u Ivana teď nevypadá právě pěkně. Chodím tam venčit psa a už teď se těším, až prokoukne," dodala důchodkyně.

Městští úředníci teď připravují vyhlášení výběrového řízení na dodavatele stavby Revitalizace příměstské zeleně a pasportizace zeleně ve Žďáře nad Sázavou. Odbor rozvoje a územního plánování už udělal konkurz na subjekt, který toto výběrové řízení zorganizuje.

„Je to nadlimitní veřejná zakázka, s jakými naši úředníci běžně nepracují, tak se pro jistotu najala externí firma," informoval místostarosta Bárta.

„Věříme, že tato agenda proběhne do konce roku," dodal místostarosta. Práce by tak mohly být zahájeny v lednu příštího roku, a do konce října by pak měly být hotovy.