„Areál je limitovaný svojí velikostí. Kdysi jsme tam stavěli takovou tribunu, ale to už pak neviděli lidé stojící za ní, takže jsme od toho upustili. V posledních letech ale na podlážku připravujeme asi osm desítek plastových židlí, především pro starší a hůře se pohybující diváky, kteří by nevydrželi tak dlouho stát,“ vysvětlil za pořadatele režisér představení Miroslav Keller. Počet lidí, kteří hru připravují, se výrazně nemění. „Herců je okolo 180, celkem se na akci podílí zhruba 250 dobrovolníků,“ upozornil Miroslav Keller.

Letos pořadatelé přichystali několik drobných změn, například více dětí v davových scénách, které chodí na zkoušky se svými rodiči, přičemž přibude i nová scéna znázorňující příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. „Představení se tím zhruba o čtyři minuty prodlouží,“ upozornil Miroslav Keller.

Pašijovou hru pořádají žďárské farnosti za podpory Kolpingova díla ČR a dalších subjektů, přičemž rolí se opět zhostí ochotničtí herci z řad žďárských farníků, studentů Biskupského gymnázia a střední gastronomické školy. Akce předznamenávající velikonoční svátky patří k největším podobného typu v republice a již tradičně začíná ve 20 hodin.

Pokud chce někdo stihnout i generálku, kdy již herci hrají v kostýmech, kulisách a při částečném ozvučení a osvětlení scény, může se na ni přijít podívat v neděli 14. dubna – první bude od půl čtvrté odpoledne, druhá v sedm večer. „Generálka o půl čtvrté bude ještě takříkajíc nasucho, tedy bez kostýmů, v těch herci vystoupí až při té druhé v sedm večer. Tam už bude všechno kompletní,“ poznamenal režisér.

Někteří lidé se pravidelně chodí podívat právě na generálku. „Přes týden dělám na směny, takže ne vždy mám večer čas. Navíc nemám moc rád davy lidí kolem sebe, takže generálka je pro mě v tomto ohledu ideální,“ vyjádřil se František Hašek ze Žďáru nad Sázavou.