Nápad na sepsání atlasu přišel při přípravě expozice krojů. „Oslovil mě Jan Mičánek, který koupil obrovskou sbírku krojů. Zjistil, že potřebuje někoho, kdo je schopný uspořádat jednotlivé součástky. Věci byly nepopsané, takže jsem jezdil do Ostrova u Zbraslavic, kde se Jan Mičánek rozhodl vybudovat krojové muzeum. Dva roky jsem pracoval na muzeu a jeden z výstupů kromě expozice je i ta kniha,“ popisuje impuls k sepsání atlasu Jan Kuča.

Kniha poprvé představuje kroje všech oblastí Čech, Moravy a Slezska včetně německy mluvících menšin, jedná se tedy o prvenství. „To byla hlavní myšlenka pana Mičánka, aby byly prezentovány všechny krojové oblasti. V minulosti byly prezentovány větší regiony Moravy a poté některé v Čechách. Odedávna slovansky mluvící národopisci jeli na svůj účet a německy mluvící taky, nespojovalo se to. V Atlasu krojů jsou poprvé spojení,“ chválí prvenství autor.

Májová pouť se do Žďáru vrátila po dvou letech.
Po covidu pořádná vzpruha: májová pouť ve Žďáře přilákala davy. Podívejte se

Za muzeum Ostrov lidových krojů dokonce kontaktovali potomky Němců z Moravy a Čech. „Ti za poměrně dramatických okolností odvezli své kroje. My jsme je od nich získali nazpět a umístili do expozice,“ říká Jan Kuča.

Jihlavské kroje

Největší vztah má etnograf ke svému severohoráckému kroji, který si nechal ještě se skupinou nadšenců ušít v devadesátých letech. „Jinak mám rád naše sousední jihlavské kroje. Ty se nosily strašně dlouho. Na Žďársku a Novoměstsku přestali lidé chodit v krojích někdy na konci devatenáctého století. Jihlavské Němky a selky v českých vesnicích v kroji chodily až do druhé světové války. Nikde jinde v té době kroje nebyly, jen na Jihlavsku ano,“ vyzdvihuje zajímavost Kuča.

Osová Bítýška už ochvat má. Kdy ho získá Žďár? Ilustrační foto.
Žďár dělá kroky ke stavbě obchvatu. Chceme předejít komplikacím, tvrdí starosta

Skupina Žďárských krojovaných, která si nechala spolu s Janem Kučou v devadesátých letech ušít kroj se do dnešní doby rozrůstá. „Účastníme se folklorních bálů a poutí na Zelené hoře a v klášteře. Skupina, je otevřená všem, kteří by si chtěli pořídit horácký kroj a mají zájem o rozšíření naší skupiny,“ dodává Kuča.