„Nepůsobil jen ve Žďáře, sdružoval členy z rozsáhlejší oblasti od Boskovic až po Jihlavu," přiblížil Jiří Štěpánek, vedoucí cyklistického oddílu Tělovýchovné jednoty (TJ) Žďár nad Sázavou. Současnou podobu získal v roce 1951, kdy patřil pod TJ Žďas. Nyní spadá pod TJ Žďár nad Sázavou.

Oslavy nabídnou pohled do historie žďárského cyklistického oddílu i kulturní program a známé osobnosti české cyklistiky. Budou se konat na stadionu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou.

Program začne v 10 hodin, na děti budou čekat nanukové závody na oválu, skákací hrad a loutkové divadlo. O půl třetí se zájemci postaví na start sranda závodů všech příznivců cyklistiky.

Program vyvrcholí v 18 hodin. Oceněni budou bývalí i současní závodníci klubu, návštěvníci se mohou těšit na ukázku biketrialu a krasojízdy. Příchozí si budou moci prohlédnout i výstavu cyklistických fotografií, které se k historii oddílu váží. Vše doplní vystoupení moderní gymnastiky a baletu a především živá hudba.

„Přivítáme i osobnosti a legendy cyklistiky," připomněl Štěpánek. Oslav se tak zúčastní třeba „muž na kostitřasu" Jozef Zimovčák, olympijský vítěz Jiří Daler či cyklokrosařský mistr světa Miloš Fišera.

„Ve Žďáře se totiž původně začínalo s cyklokrosem, málokdo to ví," doplnil Jiří Štěpánek.