„Je to tak první doklad o tom, že mladí ptáci ze Žďárských vrchů nelétají na jih jen západní cestou, ale využívají i východní přes Bulharsko, Turecko a přední východ do rovníkové Afriky. Velmi nás to potěšilo,“ řekl pracovník správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jaromír Čejka.

Jak tvrdí ochranář, tah černých čápů ze střední Evropy do zimovišť je ornitology pečlivě sledován. „V předchozích letech jsme získali data, že dva čápi černí, kroužkovaní právě ve Žďárských vrších, byli zahlédnuti ve Francii, přes níž na podzim táhli do Afriky,“ uvedl.

Žďárské vrchy jsou tradičním hnízdištěm čápa černého. „V CHKO evidujeme na patnáct párů. Tento druh se před člověkem spíše skrývá. Jeho způsob hnízdění je tajuplný. Obývá rozsáhlé lesní komplexy,“ podotkl Jaromír Čejka.

-----------------

Čáp černý

Čáp černý (Ciconia nigra) je zástupcem čeledi čápovitých (Ciconiidae) Je to velký, převážně černý pták s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Mezi samcem a samicí téměř není rozdíl, mláďata jsou matově hnědá s šedozeleným zobákem.

Tento plachý, vzácnější obyvatel horských lesů, pahorkatin a lužních lesů žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví bývá skryto v lesích v korunách starých stromů nebo na skalách.