„Jakmile budou vyřízeny všechny administrativní náležitosti, můžeme žádat o dotaci,“ konstatoval žďárský místostarosta Josef Klement. Centrum sociálních služeb mělo být ve Žďáře vybudováno v rámci strategického plánu sociálního začleňování pro období 2016 – 2019, ale protože si město v souvislosti se změnou územního plánu vyjednalo prodloužení, o možnost dotační podpory nepřijde.

Centrum bude stát na pozemku města v Dvořákově ulici. Azylový dům nakonec nevznikne z modulových komponentů, jak bylo plánováno, ale bude zděný. Zahrne azylovou ubytovnu pro muže s dvaceti lůžky a noclehárnu pro šest osob bez přístřeší. Poté může být stávající azylový dům v Brodské ulici přestavěn na městské byty.

Dvořákova ulice v těsné blízkosti obchodního centra Hyperalbert byla vytipována jako nejvhodnější, neboť v ní žije minimum obyvatel. Nicméně i tak se někteří lidé na záměr města dívali s nevolí. Stejně jako obyvatelé Žďáru, kteří tudy často procházejí.

„Chodím kolem večer na nádraží, když jedu na noční, a hlavně u garáží postávají divní lidé. Od pohledu feťáci, bezdomovci a podobně. Začal jsem to raději obcházet, protože nestojím o žádný konflikt. Místní lidi, kteří se bojí, ze s azyláčem to bude ještě horší, proto celkem chápu,“ poznamenal Petr Vojtěch ze Žďáru nad Sázavou.

Jiné a vhodnější místo pro azylový dům ale zástupci Žďáru nenašli. Lidem z Dvořákovy ulice proto slíbili, že Centrum sociálních služeb do ulice naopak přinese vyšší míru bezpečí, neboť v lokalitě přibude kamerový systém, místnost pro asistenty prevence kriminality a také lepší infrastruktura v podobě nového veřejného osvětlení, chodníků i parkovacích míst pro rezidenty.

„Tamní lidé tehdy také argumentovali tím, že se tam scházejí různé pochybné existence a že výstavba azylového domu to ještě zhorší. Dá se ale očekávat, že čím více bude oblast monitorována, tím rychleji odtud zmizí problematičtí lidé, na které místní poukazovali,“ doplnil Josef Klement.