Kdo se ale těšil, že novou atrakci města prohlédne ještě v tomto roce, bude zklamán. Kašnu nyní čeká už jen zazimování. V plné parádě ji radnice ukáže až na jaře. „Až nám to dovolí počasí," řekl starosta města Zdeněk Navrátil.

Úterní zkoušky dopadly dobře. „Všechno klape," komentoval s úsměvem průběh testů jeden z techniků Petr Vykydal. „Kašna pracuje tak, jak pracovat má," doplnil.

Technici nainstalovali potřebnou technologii a naprogramovali funkce kašny, provoz pak bude obstarávat řídicí jednotka ve strojovně skryté pod náměstím. Tam budou také mířit pravidelně pracovníci obsluhy, které technici zaškolili. Budou zařízení kontrolovat a odstraní případné problémy.

Zvonkohra

„Je to víceméně vše na ruční údržbě. Nejčastěji se musí vyčistit filtry, protože do fontány padá listí a jiné nečistoty, a to se všechno stahuje do strojovny. Obsluha tedy bude muset podle potřeby chodit a filtry čistit," řekl technik Jiří Kloc. Ten činnost fontány při zkoušce řídil ze strojovny.

Ke žďárské kašně z leštěné mrákotínské žuly ale nepatří jen voda. Doplní ji osvětlení. „K dispozici je celá škála barevného spektra," uvedl technik Petr Vykydal. Konečná podoba vodního představení je na radnici.

„Nasvícení kašny bude ladit s osvětlením náměstí a nasvícením morového sloupu. Počítáme s decentními odstíny bílé barvy. Rozhodně ne s trvalým nasvícením v červené nebo jiné křiklavé barvě," reagoval na fotografie barevně nasvícené kašny, které se po zkoušce objevily na facebooku, starosta Zdeněk Navrátil.

Radnice chce sladit program kašny s programem zvonkohry. „Aby vytvořily na náměstí co nejpříjemnější atmosféru," uvedl Jiří Matoušek, projektový koordinátor městského úřadu.

Zvonkohru si Žďárané poprvé poslechnou už na Nový rok. Zvonkohra zahraje vždy každou hodinu od 8 do 22 hodin, vždy minutu před „celou". „To proto, aby se její zvuk neprolínal s bitím kostelních zvonů," vysvětlil místostarosta Josef Klement.

Zvonkohra zahraje pokaždé jinou melodii. Výběr skladeb ještě není definitivně hotov.

„Zvonkohra je propojena s varhanami v obřadní síni. Je tedy možné zahrát třeba svatebčanům, kteří opouštějí Starou radnici," řekl Navrátil.