Na Žďársko se po takzvaném porcování medvěda, kdy poslanci do rozpočtu prosazují investiční akce ze svých regionů, letos dostane 41 milionů a 400 tisíc korun.

A kdo tyto peníze v okrese získá? Čtyři miliony korun poputují například na rekonstrukci školní kuchyně ve Velké Bíteši. „Odhadovaná cena úprav je sedm milionů korun. Čtyři miliony pokryje státní dotace, zbytek doplatí město,“ uvedl ředitel Základní školy ve Velké Bíteši Dalibor Kolář.

Cílem chystaných úprav je zefektivnění provozu, zlepšení pracovního prostředí pro zaměstnance, ale také rozšíření nabídky jídel. I ostatní úspěšní žadatelé o státní příspěvek jej získali na opravy veřejných objektů, nejčastěji školních zařízení.

Čtrnáct milionů očekávají ve Štěpánově nad Svratkou na rekonstrukci základní a mateřské školy, na devět milionů se mohou těšit v Radostíně nad Oslavou. I tam budou opravovat základní školu a budovat vestavbu školy mateřské.

Další tři miliony a 400 tisíc korun je určeno na druhou etapu opravy školy v Křižánkách. Zateplovat školu a rekonstruovat zastaralou kuchyň mají v plánu také Bohdalovští. Tam na to ze státní kasy dostanou devět milionů korun.

Na dva miliony již netrpělivě čekají žďárští Sokolové. Ti je použijí na další opravy sokolovny. „Příspěvek je vázán na konkrétní projekt,“ uvedl člen výboru Tělocvičné jednoty Sokol ve Žďáře Miroslav Kříž.

Peníze ze státní kasy jsou určeny na nové schodiště a vstupní portál včetně výměny oken na čelní straně sokolovny.

Žďárští sokolové již se stavebními pracemi začali. Doufají, že státní příspěvek obdrží brzy, protože historický objekt sokolovny právě letos oslaví významné jubileum. „Uplyne 80 let od položení základního kamene žďárské sokolovny, na který poklepal první prezident Československa T.G. Masaryk,“ dodal Miroslav Kříž.

----------------

Peníze od státu dostanou:


Bohdalov – rekonstrukce kuchyně a zateplení budovy ZŠ, 9 mil.
Velká Bíteš – rekonstrukce kuchyně ZŠ, 4 mil.
Radostín n. O. – rekonstrukce ZŠ a vestavba MŠ, 9 mil.
Křižánky – II. etapa rekonstrukce ZŠ, 3. mil. a 400 tis.
Štěpánov n. S. – rekonstrukce ZŠ a MŠ, 14 mil.
TJ Sokol Žďár n. S. – rekonstrukce sokolovny, 2 mil.