To jsou politici ze Žďárska pevně usazeni na čelních místech volebních kandidátek svých stran v kraji Vysočina pro květnové volby do poslanecké sněmovny. Podle průzkumů agentur – na zvolitelných místech.

V rámci kraje Vysočina je okres Žďár nad Sázavou svým způsobem raritou – třeba Jihlavsko má v současné chvíli v parlamentu jen jednoho jediného poslance. Žďársko hned tři.

Němcová, Kasal i Černý usilují o své znovuzvolení. Novotný je novým hráčem, ovšem v politice jako takové nikoliv. V parlamentu už seděl v senátorské lavici.

Proč je vlastně žďárský okres co do počtu poslanců tak úspěšný? „Na Žďársku byli lidé vždycky zvyklí tvrdě pracovat. Dokázali se prosadit v různých oborech i ve sportu a zřejmě to platí i v politice. A i v politice jde o to, aby poslanci dokázali táhnout za jeden provaz ve prospěch svého regionu,“ je přesvědčen žďárský poslanec Karel Černý. „Úspěch v politice je výsledkem týmové práce,“ myslí si skromně místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Obyvatelé Žďárska chodí k volbám a své zástupce si zakroužkováním na lístku pojistí,“ dodává někdejší senátor a bystřický starosta Josef Novotný.

Porcování medvěda

Čím více poslanců z regionu, tím větší šance prosadit v něm co nejvíce změn k lepšímu. Třeba si „urvat“ pěknou dávku při tradičním porcování medvěda „Vždyť k čemu by jinak poslanci byli svým regionálním sousedům platní?“ myslí si třeba Jan Brázda ze Žďáru nad Sázavou. „Jsem poslanec za celý kraj Vysočina a musím spravedlivě hájit zájmy všech lidí z našeho kraje. Samozřejmě, jsem-li postaven před jedinou možnost, kterou část Vysočiny podpořit, tak to bude náš okres,“ potvrdil místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Všichni horcí volební kandidáti Žďárska doufají, že zvítězí a křeslo v parlamentu bude na další čtyři roky jejich. A že se podaří uskutečnit to, co ať už sami, nebo v souladu s programem své partaje, vnímají jako nejdůležitější. „Je potřeba najít schopnou většinovou vládu, která bude umět prosadit takové reformy, které nás ochrání před řeckou cestou,“ uvedl Jan Kasal.

Karel Černý zase myslí na Vysočinu v souvislosti s vysokou nezaměstnaností a nedostatkem peněz pro obce. „Praha dostává na jednoho obyvatele 5x více peněz než obce na Vysočině a Pražané určitě nejsou pětkrát lepší lidé než ti na Vysočině,“ připomněl Černý.

Zastavit korupci či snížit nezaměstnanost a prohlubovat vzdělání – to vidí jako nejdůležitější Josef Novotný. „Jako regionální problém vnímám právě nezaměstnanost, zejména absolventů a lidí nad 50 let. I proto chceme v EU prosadit ekologická cla na výrobky ze zemí, kde se nedodržují standardy práce, protože ty pak na Vysočině likvidují textilní, sklářský i jiný průmysl,“ dodal lídr vysočinské kandidátky Věcí veřejných. Miroslava Němcová se obává především hrozivého zadlužení země, které je už konečně třeba začít řešit. „Pokud jde o Vysočinu, jedním z velkých problémů je nezaměstnanost a bezpečnost dálnice D1,“ dodala Němcová.