Prakticky všichni lidé, kteří se zánětem mozku nakazili po přisátí infikovaného klíštěte, si parazita přinesli z takzvaných přírodních ohnisek nákazy. Ta jsou ve žďárském okrese na Bystřicku podél řeky Svratky a v okolí přehrady ve Víru směrem na Brněnsko a na Velkomeziříčsku kolem toků řek Oslavy a Balinky. „Kromě jedné výjimky, kdy se letos nemocný nakazil v okolí Žďáru, šlo
o tato ohniska," potvrdila epidemioložka.

Jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Dosud je proočkovanost české populace vzhledem k jiným evropským zemím nízká, nicméně podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se počet zájemců o vakcínu, na kterou pojišťovna přispívá, zvyšuje. „Za první pololetí letošního roku VZP vyplatila příspěvek na vakcínu už bezmála 75 tisícům klientů. To je dramatický nárůst vzestupného trendu oproti loňsku, kdy za celý rok benefit využilo jen o deset tisíc klientů více," informoval Oldřich Tichý, mluvčí VZP 
s tím, že nyní klienti mohou žádat až o 650 korun.

Očkovat proti chorobě, která si již letos na Vysočině vyžádala jeden lidský život, se dá ve zrychleném schématu celoročně. Jedna dávka i s aplikací vychází zhruba kolem osmi či devíti stovek. „Při zrychleném očkování se druhá dávka aplikuje po dvou týdnech po první, třetí od pěti měsíců do jednoho roku po druhé injekci. Další přeočkování jednou dávkou, následují ve třech až pětiletých intervalech," uvedl lékař žďárského očkovacího centra cestovní medicíny Miroslav Kříž.
Více případů letos epi-demiologové zaznamenali
i u lymeské boreliózy.

„Máme zatím potvrzených padesát osm případů, ale každý den přibývají další," řekla v pátek Renée Mašová a dodala, že za celý rok 2015 šlo o 112 případů. Proti lymeské borelióze zatím neexistuje vakcína, ačkoliv i tato nemoc může způsobit vážné zdravotní následky. Navíc klíšťata promořená borreliemi žijí všude. Pokud se za několik týdnů po přisátí parazita u postiženého objeví příznaky připomínající chřipku, je třeba navštívit lékaře, i když na místě přisátí nevznikla typická červená skvrna.

Klíšťová encefalitida se nejdřív jeví jako chřipka. K prvním příznakům asi do tří týdnů po přisátí infikovaného klíštěte patří teplota, bolest hlavy i kloubů. Po odeznění přichází fáze s vysokými horečkami, bolestmi hlavy, zatuhnutím šíje či poruchami orientace. To se neobejde bez hospitalizace a pak dlouhé rekonvalescence. Některý postižený může skončit doživotně upoutaný na invalidní vozík, výjimkou nejsou chronické bolesti hlavy, obrny končetin, poruchy spánku či deprese.

Lymeská borelióza se zpočátku jeví podobně. Ještě předtím se ale kolem místa přisátí může objevit větší červená skvrna – ne však vždy. Čím později se na nákazu přijde, tím hůře se pak nemoc léčí.