„Do potravinové sbírky se letos zapojil dosud největší počet obchodů (754) i dobrovolníků (4500). Díky tomu měl každý možnost darovat potraviny a drogerii v bezprostřední blízkosti svého bydliště,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Do sbírky potravin se po úspěšné jarní premiéře znovu zapojily i on-line obchody iTesco a Rohlik.cz, kde mohli zákazníci darovat potraviny a drogerii až do 3. prosince. Preferované jsou především konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie.

Silvestrovský běh na historických lyžích v Polničce 2016.
Lyžníci z Polničky vytáhnou ski už popadesáté

V Praze se podařilo nashromáždit přes 90 tun jídla, v Brně téměř 27, v Olomouci 11, v Ostravě i Českých Budějovicích shodně více než 10 tun jídla. „K myšlence pomoci lidem v nouzi se přihlásily obchodní řetězce Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO Cash & Carry, Penny Market, Tesco Stores a dvě sítě drogerií – dm drogerie markt a ROSSMANN. Dary pocházejí i z firemních a komunitních sbírek,“ podotkl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Darované zboží se nyní převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně bude distribuovat přes jednotlivé charitativní organizace všem potřebným.

Sbírka potravin se od letošního roku koná vždy dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Je organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu České republiky spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru (Asociace společenské odpovědnosti, Armáda spásy, Charita České republiky, Naděje, Slezská diakonie).

Kusy strakaté pletáže dosáhly obchvatové délky už loni na podzim, příští rok je čeká sešití a rozložení podél přeložky silnice.
Veselské pletařky se na jaře chystají sešívat obchvatovou šálu

Přestože podle Českého statistického úřadu patří Česká republika v Evropské unii ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením, i tak se 1,5 milionu občanů nachází na nebo pod hranicí chudoby. Největší problémy mají převážně matky samoživitelky a ženy starší 65 let.

„Děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Velké poděkování za obětavost a nasazení patří rovněž dobrovolníkům, zaměstnancům prodejen a neziskových organizací,“ dodala Veronika Láchová.