CHKO se rozkládá na území velkém 709 kilometrů čtverečních. V osmdesátých letech se ochranáři snažili o její rozšíření o Svrateckou hornatinu.
Jejich sny ale uskutečněny nebyly, i když ve Svratecké hornatině se podle zaměstnanců Správy CHKO Žďárské vrchy nacházejí zajímavé přírodní fenomény, které by si určitě ochranu v rámci velkoplošně chráněného území zasloužily.

V průběhu existence CHKO byla vyhlášena zvláště chráněná území, kterých je v současné době celkem čtyřicet devět. A připravuje se i vyhlášení dalších, jedním z míst, které by mělo brzy užívat zvláštní ochrany, je například lokalita „Rychtářky“ u Milov.

Od ledna až do prosince

„Čtyřicet let už tady existuje ochrana tohoto nádherného území. My se už teď domlouváme, jak nejlépe veřejnosti v příštím roce toto výročí připomenout,“ řekl Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Vize ochranářů je slavit prakticky po celý rok. Od ledna až do prosince, měsíc co měsíc by měly probíhat zajímavé akce pro veřejnost. „Výročí si sice nedovedeme představit bez konference nebo sborníku pro odborníky. Ale naší prioritou bude oslovit co největší počet občanů od školní mládeže až po seniory,“ dodal Čejka

Ačkoliv ještě není úplně jasné, které akce a v jakém čase přesně proběhnou, některé termíny už jsou organizátorům známé. „Víme, že 16. června je den, kdy vyjde poštovní známka s námětem ze Žďárských vrchů. Chceme, po dohodě s úřadem městyse Jimramov, realizovat slavnostní křest právě tady, protože na známce bude znázorněn skalní útvar Prosička. Společně se žďárským klubem filatelistů bychom rádi zorganizovali menší slávu v Jimramově a dokonce přemýšlíme i o tom, že bychom slavili i na vrcholu Prosičky. Měla by to být zajímavá akce nejen pro ochranáře, ale také pro filatelisty,“ prozradil Jaromír Čejka.

Další akcí, o které už se stoprocentně ví, že v rámci oslav čtyřicetin proběhne, je veřejností velmi oblíbený „Krátecký jarmark“. A chybět samozřejmě nebude ani „Bramborová slavnost“, jejímž dějištěm bývá také vesnická památková rezervace Krátká.

„Jsme tak trošku na vážkách, zda mimo „Bramborové slavnosti“ nezorganizovat i slavnost „Houbovou“. Se členy mykologické společnosti z Hlinska jsme předjednali výstavu hub na 25. a 26. září v informačním centru na Krátké. Doprovodný program k této dvoudenní expozici by mohl být inspirován pokrmy z hub,“ řekl mluvčí CHKO Jaromír Čejka.

Lukasova lípa

Mnoho akcí žďárských ochranářů v příštím roce bude spojeno s významnými dny, jako je například Den Země, Evropský den parků nebo Festival ptactva. „K těmto již tradičním slavnostem, které už děláme několik let, a které ani v příštím roce nevynecháme, plánujeme o něco bohatší program, než bývá zvykem,“ řekl Čejka.

Veřejnost by ale určitě uvítala i nějakou novinku. „Mimo jiné přemýšlíme o tom, že bychom uspořádali větší výlet na zimoviště netopýrů ve starých důlních dílech. Chystáme exkurzi v zimních měsících. Obrátil se na nás i majitel Lukasovy lípy v Telecím, pan Dvořáček, že v současné době jedná se správou Pražského hradu o tom, zda by jedna z jejich dceřiných lip nemohla být vysazena ve zdejším areálu. Stejně jako jsme před několika lety sázeli lípu z Telecího na Vyšehradě. Tak jsme si říkali, že by to mohlo být takové avízo našich plánovaných oslav. Příští rok by možná mohla být vysazena další z těchto lip, tentokrát v Lánech, v parku. Ale to jsou zatím jen první vlaštovky,“ nahlédl pod pokličku plánů vedení CHKO Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

Helena Zelená Křížová