Dosud je totiž při převozu na vyšetření k lékaři museli sanitáři složitě snášet ze schodů nebo přepravovat výtahem pro stojící osoby. Několikrát byli k převozu přivoláni také hasiči. Od začátku roku museli být takovým způsobem důchodci sneseni zhruba šedesátkrát, dvakrát jim pak přijela pomoci hasičská jednotka.

„Nikdo z městských radních nebyl v pondělí proti tomu, aby byl nákladní výtah v domově vybudován. Teď už je jenom otázka, ke které ze tří předložených variant se přikloníme, a zda se nám na tuto stavební akci povede sehnat nějakou dotaci, nebo ji budeme muset zaplatit z vlastních zdrojů,“ nechal se slyšet žďárský starosta Jaromír Brychta.

Nejlevnější možnosti za přibližně tři miliony korun, která by zahrnovala zřízení výtahu pouze pro tři nadzemní patra Domu klidného stáří, městští radní nakloněni nebyli. Když už má být nákladní výtah v objektu vybudován, měl by totiž sloužit nejen pro přepravu osob, ale i objemnějších a těžkých věcí ze sklepní části budovy. „Tam máme prádelnu, takže by to usnadnilo například i rozvoz prádla. Nemluvě o tom, že cenový rozdíl při rozšíření také do podzemní části budovy není až tak výrazný oproti té nejlevnější variantě,“ vysvětlila Eva Štěpničková, ředitelka Sociálních služeb města Žďáru nad Sázavou.

Přístavba z boku či zepředu budovy

Varianty, kdy se počítá s výstavbou nákladního výtahu zajíždějícího i do sklepa, byly městským radním představeny dvě. V prvním případě za zhruba pět milionů by mohl být výtah zbudován v boční části budovy. Znamenalo by to ale vybourání několika pokojů a snížení kapacity o asi pět lůžek.

Druhou možností je potom přístavba nákladního výtahu v přední části objektu domova. Ta má přijít na zhruba šest a půl milionu korun. „Tato varianta je nejlepší z hlediska účelnosti provozu a kvality péče,“ podotkla Eva Štěpničková. Která z nich nakonec vyhraje, se ukáže nejdříve na dalším jednání městské rady, které se má konat v pondělí 28. června. Do té doby se budou Žďárští zabývat možnostmi získání dotace.