Staveniště jsou jasně označena značkami se zákazem vstupu, oplocena a ohraničena červenými páskami. Chodci je ale podlézají či rovnou strhají. „Každé ráno znovu stavíme pokácené zátarasy, zábrany, obnovujeme zpřetrhané pásky," uvedl Michal Pokorný, stavbyvedoucí společnosti Gremis, jež opravuje náměstí Republiky.

Za staveniště je zodpovědná firma, která tam pracuje. „Opatření k zajištění bezpečnosti jsou na stavbách provedena, ale když lidé upozornění ani značky nerespektují, je to složité," poznamenal zástupce vedoucí městského odboru rozvoje a územního plánování Petr Fuksa. Město na průběh staveb dohlíží pravidelně, neukáznění chodci ale dělají problémy stále. „Provoz na staveništích vyžaduje vzájemnou ohleduplnost. Byli bychom tedy rádi, aby obyvatelé Žďáru respektovali, co se tam děje. Opatření jsou učiněna hlavně pro jejich bezpečí, aby se tam nikomu nic nestalo," řekl místostarosta Ladislav Bárta po neblahých zkušenostech s návštěvníky okolí Pilské nádrže.

Prolézačky u Piláku

„I když jsou tam hustě nasázené značky se zákazem vstupu na staveniště, na budovaná zařízení či hrací prvky, které ještě ani nejsou ukotveny, nechají maminky lézt malé děti, i když to může být nebezpečné," dodal Bárta.

Pěkné jarní počasí v uplynulých týdnech vylákalo lidi na procházku, hlavně o víkendech, i k Pilské nádrži. „Vůbec by mě nenapadlo, že tam někdo může ty děti pustit, ale děje se to," sdělil hlavní stavbyvedoucí Michal Matonoha z česko-rakouské společnosti Habau CZ z Českých Budějovic a Held&Francke Baugesellschaft z Lince, která areál u Piláku staví.

Návštěvníci tam ignorují nejen značení, ale také výslovná upozornění a výzvy stavbařů. „Když jim řeknete opusťte stavbu, vůbec na to nedbají. Na jedné straně vylezou a druhou se vracejí zpátky, takže bohužel je s tím problém," popsal Matonoha. „Dodržujeme všechno, co musíme pro zabezpečení stavby udělat, neustále spolupracujeme s bezpečnostními techniky, ale lidé na to prostě nedbají. Mohou si tak sami způsobit potíže," dodal Michal Matonoha.

U Pilské nádrže jsou nyní nejkritičtější místa už zabetonovaná nebo skrytá, ale stavbaři mají obavy, že množství neopatrných návštěvníků opět přilákají prolézačky, které tam právě zbudovali.

Na náměstí Republiky se nyní upravuje horní část od bývalého hotelu Bílý lev ke Staré radnici. Ve spolupráci s policií byly ve středu náměstí instalovány zábrany a ploty, chodci je přesto odsouvají. I na koridory pro průchod, vyznačené páskami, si zvykají pomalu. „Víme, že nějakou dobu trvá, než se taková změna vžije. Pozitivní ale je, že teď už je přece jen znát, že lidé začínají být opatrnější," řekl stavbyvedoucí Michal Pokorný. „Čekal jsem to trochu horší ze strany majitelů provozoven na náměstí, ale s nimi vycházíme velmi dobře," dodal.

„No, uvědomila jsem si pozdě, že jdu přes staveniště, spěchala jsem. Už si dám ale pozor," řekla žena, co na náměstí obcházela pracující bagr. Lidé by měli dopravní značení a úpravy provozu pozorně sledovat a přizpůsobit se jim v zájmu vlastní bezpečnosti.