VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárská radnice pomůže lidem získat levnější plyn i elektřinu

Žďár nad Sázavou - Ušetřit za elektřinu a zemní plyn mohou domácnosti ve Žďáře. Radnice se totiž rozhodla jít podobným směrem jako některá další města v Česku, a nabízí obyvatelům možnost zapojit se do elektronické aukce na dodavatele energií.

31.5.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Vít Šimánek

„Jako první v České repu-blice přišly s touto službou pro občany Říčany u Prahy letos v lednu. Lidé v podstatě nemají jinou alternativu, jak výrazněji snížit ceny energií. Proto jsme se v radě města dohodli aukci zprostředkovat také," sdělil místostarosta Jaromír Brychta s tím, že nabídku rozeslal i starostům 47 spádových obcí.

O co jde? Jedná se o elektronickou dražbu, ve které dodavatelé v aukci přes internet snižují své nabídky, a snaží se tak získat zakázku a klienta. Přihlásit se do ní mohou jednotlivé domácnosti, pořádající firma všechny sdruží, stanoví přesné podmínky, jež musí dodavatelé energií dodržet, a osloví je na trhu. Čím větší je poptávka, tím lepší ceny mohou dodavatelé nabídnout.

Pro zájemce je služba zdarma, za zprostředkování nic neplatí ani okresní město. Aukční poplatek uhradí společnosti po ukončení aukce až dodavatel, jenž ji vyhraje.

„Informační schůzka pro občany, kde jim budou zodpovězeny veškeré dotazy, se koná ve středu 5. června od 16 do 17 hodin ve velké zasedací místnosti městského úřadu ve Žďáře," podotkl ještě místostarosta Brychta.

Žďár dává podle starostky Dagmar Zvěřinové této aktivitě jen zastřešení aby měli obyvatelé pocit, že nejde o nic nedůvěryhodného. Radní vybírali ze dvou společností, jež e-aukce pro domácnosti v republice provádí a zvítězila firma B4F. Ta momentálně zastupuje 25 měst a obcí, mnohdy jde o celé mikroregiony. „Smlouva je na dva roky. Konečné rozhodnutí o změně dodavatele mohou lidé učinit až po elektronické aukci a oznámení ze soutěže vzešlých cen a úspor. Pokud se jim to nebude zdát zajímavé, nemusí do toho jít," ujistil zástupce B4F Zdeněk Černý.

Z celkové ceny plynu se ‚soutěží' 80 procent neregulovaná složka komodity.

Regulovaná část je stanovena Energetickým regulačním úřadem a týká se přepravy a distribuce. U elektřiny činí neregulovaná část 40 procent. „Aby si lidé nemysleli: Dám za rok za plyn 30 tisíc a aukcí ušetřím třeba 25 až 30 procent ze 30 tisíc. Ne, z celkové platby vezmu 80 procent a teprve z ní ušetřím těch 25 až 30 procent," řekl Brychta.

Domácnosti, které se rozhodnou do e-aukce jít, musí podepsat poptávkový formulář s vybranou firmou, který definuje práva a povinnosti obou stran. Dále je potřeba, aby společnosti předaly kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem elektrické energie či zemního plynu včetně všech případných dodatků a rovněž kopii ročního vyúčtování energií. Zástupci B4F budou shromažďovat zmiňované podklady v prostorách bufetu městského úřadu od 10. června do 3. července. K zastižení tam budou každé pondělí a středu od 13 do 17 hodin.

„O aukci, která má snížit náklady domácnosti za energie jsem slyšet ve zprávách v televizi. Zatím to vyzkoušelo jen pár měst, takže je to stále novinka a člověk neví, co od ní může očekávat. Tak nevím, jsem spíše konzervativnější a raději zůstávám u vyzkoušených dodavatelů," vyjádřil se Karel Macura ze Žďáru. Připustil ovšem, že pokud bude mít čas, tak na informační schůzku přijde.

Ostré kolo elektronické aukce mají za sebou už i některé domácnosti v Kraji Vysočina, například ve Velkém Beranově u Jihlavy. O dražbu projevilo zájem 193 lidí s celkovým odběrem 462MWh ročně u elektřiny a 1419 MWh u zemního plynu. Na dodávkách ušetří oproti loňskému roku 542 tisíc korun. „Firma uspořádala školení pro občany a na jeho základě se mohli do aukce přihlásit. My jsme v obci udělali sběr dat. Nyní chodí lidé na úřad a podepisují smlouvy," poznamenal starosta Velkého Beranova Bohumil Kříž s tím, že ne všichni obyvatelé Beranova se do e-aukce zapojili. Někteří jí nevěřili.

Autor: Zlata Ptáčková

31.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zimní údržba

Město muselo pozměnit plán zimní údržby

Videosouhrn Deníku – úterý 23. ledna 2018

Pád opilce do kolejiště a Labská princezna na suchu: prohlédněte si videa dne

OBRAZEM: Děti si v Novém Městě užívají zimní radovánky přímo na náměstí

Nové Město na Moravě – Hromadu sněhu nechala do centra města navézt novoměstská radnice. Je určena zejména těm nejmenším obyvatelům, kteří si tak přímo na náměstí mohou užívat zimních radovánek.

Žďárské muzeum ukazuje Velkou válku očima šikovatele Antonína Kurky

Žďár nad Sázavou – Od úterý 23. ledna mohou návštěvníci zhlédnout novou výstavu v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou na Tvrzi.

V Meziříčí bude sraz hokejové naděje

Velké Meziříčí – Vyzkoušet si, jaké to je být hokejistou, mohou ve středu 24. ledna od 17 hodin na velkomeziříčském zimním stadionu děti od čtyř do osmi let, a to bez rozdílu úrovně bruslení.

V šarvátce na parkovišti uhodil řidič druhého

Žďár nad Sázavou – Incident mezi dvěma muži museli řešit městští policisté ve Žďáře. V úterý 16. ledna je kolemjdoucí zavolali kvůli půtce, která se odehrála na parkovišti u polikliniky kolem osmé ráno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>