„Do začátku května bude vybrána pracovní skupina a jeden člověk jako jejich dohled. Vykonávat budou především úklidové práce. Hlavně na veřejných prostranstvích, ale mohli by zvládnout i základní údržbu veřejné zeleně a další potřebné činnosti spadající pod komunální odbor," informoval žďárský starosta Zdeněk Navrátil s tím, že jako jejich vedoucí a zároveň dohled bude vyčleněn bývalý strážník městské policie.
„Od začátku května by mělo jít o celkem šest lidí. Pět nových zaměstnanců a jejich dozor," potvrdil vedoucí komunálního odboru žďárské radnice Jaroslav Kadlec.
Člověk, který bude vykonávat dozor, pracoval na pozici městského policisty. „Má zkušenosti s jednáním s lidmi. Dokáže si u nich zjednat respekt, což je při této činnosti výhodou," doplnil místostarosta Žďáru Josef Klement.
Radnice si od toho slibuje, že veřejně prospěšné práce bude moci využívat ve větší míře. „Budou lépe kontrolovány, a pro město tak budou větším přínosem," doplnil starosta Navrátil. Ten dále uvedl, že vedení města má zájem ještě více využívat dlouhodobě nezaměstnané lidí, a to zejména pro sezonní práce.
Žďárská radnice má zkušenosti také s lidmi, kteří z rozhodnutí soudu, coby alternativní trest, vykonávají takzvané obecně prospěšné práce. Stejně jako u veřejně prospěšných prací určených pro dlouhodobě nezaměstnané osoby i tito pracovníci provádějí různé nekvalifikované práce, a to hlavně při úklidu a údržbě veřejných prostranství, budov a při dalších pomocných manuálních činnostech. „Práci jim zadává komunální odbor a dohledem nad nimi jsme zplnomocnili městskou policii. Částečným úvazkem je vyčleněn pracovník, který má nad nimi dozor," uvedl Zdeněk Navrátil.
Počet provinilců zaměstnávaných v rámci alternativního trestu se ve městě v průběhu let mění. „To záleží na mediační a probační službě," uvedl místostarosta Josef Klement.
Vykonávání jakékoliv formy prospěšné činnosti pro město vnímá pozitivně i většina dotazovaných obyvatel Žďáru. „Osobně to vítám. Třeba zrovna u lidí, kteří přišli o práci a jsou evidovaní na úřadu práce třeba už několik let. Když nebudou nic dělat, úplně ztratí pracovní návyky, takže, i kdyby se pak pro ně nějaké zaměstnání našlo, mohou mít potíže se po takové době přizpůsobit nějakému pracovnímu režimu," myslí si Hana Rychterová ze Žďáru nad Sázavou.