Hlavním cílem je podle radnice zlepšení orientace lyžařů v terénu – nejenom v okolí Žďáru, ale rovněž v blízkosti Škrdlovic, Račína, Velké Losenice, Hamrů nad Sázavou a Polničky.

„Chceme zdejší lyžařské tratě zatraktivnit tak, aby se staly velkým tahákem pro zimní turistiku na Žďársku. Máme už zpracován projekt a žádost se má podávat do 24. února,“ informoval místostarosta Žďáru na Sázavou Ladislav Bárta s tím, že na akci je možné žádat až o pětaosmdesát procent z celkových nákladů. Ty by se měly vyšplhat až na 255 tisíc korun a dalších 45 tisíc korun by doplatilo město ze svého.

Pokud Žďárští dotaci získají, měly by být peníze využity na značení stávajících lyžařských tratí ve Skiregionu Žďársko, který zahrnuje Žďárský, Polničský, Škrdlovický, Hamerský a Losenický okruh. Na patnácti místech by se měly objevit nově také informační tabule o jednotlivých lyžařských tratích. V osmi případech by šlo o panely pevné, zbývajících sedm bude přenosných.

„Pevné tabule by měly být umístněny výhradně na obecních pozemcích. Pro lyžaře to bude určitě přínosné, ne každému se chce neustále vytahovat mapu, aby věděl kudy jet dál,“ myslí si senátorka a starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Rozhodnou radní

„V případě, že finanční prostředky na tento záměr neobdržíme, pak bude záležet na rozhodnutí radních Žďáru, jestli bude město ochotno samo investovat do rozvoje turistického ruchu v zimních měsících,“ nastínil možný vývoj Ladislav Bárta.

------------

V Městě se lyžuje

Milovníci bílé stopy si mohou zajít zalyžovat na závodní trasy v areálu Zlaté lyže, kde stále leží dostatek technického sněhu. Zmiňovaný areál je tento týden pro veřejnost otevřen ve čtvrtek a v pátek v čase od 12.00 do 14.30 a od 17.00 do 19. 00 hodin, v sobotu a v neděli pak od 17.00 do 19.00 hodin. Večerní lyžování je s osvětlením. Provozovatelé rovněž prosí lyžaře, aby respektovali hodiny vyhrazené pro veřejnost. Mimo uvedený čas totiž probíhají v areálu tréninky sportovních výkonostních lyžařů.