Dle zjištění Deníku ale není znalost družebních měst valná. Oslovení obyvatelé Žďáru je většinou neznali.

„O tom, že máme nějaká partnerská města nevím. A pokud mi to někdo říkal, tak jsem to vypustil z hlavy. Obyčejný člověk z fabriky z toho stejně nic nemá ani mít nikdy nebude, to jen ti vyvolení," myslí si Stanislav Vítek.

Alespoň na jedno z měst, na Flobecq, si vzpomněla Martina Pospíchalová. Řekla, že asi před patnácti lety měli Flobecqští ve Žďáře vystoupení. „Tehdy šli v kostýmech průvodem na náměstí. Proto mi to utkvělo v hlavě. Jména dalších, pravděpodobně jsou, netuším," dodala čtyřiatřicetiletá žena.

Zhruba dvacítka osob z belgického Flobecqu a francouzského Cairanne pobude ve Žďáře od 8. do 12. května. Radnice jim hodlá představit Vysočinu jako turistickou destinaci, čeká je prohlídka Vysočina areny, dějiště mistrovství světa v biatlonu, projížďka lodí po Dalešické přehradě nebo návštěva tamní vodní elektrárny a pivovaru filmových Postřižin.

Dle Václava Košťála z městského odboru školství, kultury a sportu, jim chtějí samozřejmě ukázat novinky jako žďárské relaxační centrum.

„Obě partnerská města se živí zemědělstvím, v Belgii chovají skot, ve Francii jde o vinařství. Z tohoto důvodu je vezmeme do Netína na farmu Němcových, kde ochutnají regionální výrobky. Jako oficiální dary zase dostanou koše plné produktů z medu z Vysočiny," prozradil ještě Košťál. Ubytováni budou převážně v místních rodinách.

Žádná akce pro veřejnost se v souvislosti s návštěvou zástupců partnerských měst konat nebude. Od hostů prý nevzešla iniciativa, že by chtěli obyvatelům okresního města nabídnout vlastní kulturní program. Přesto, setkat se s nimi bude možné třeba ve čtvrtek 9. května, kdy zamíří do kina na promítání filmu Renoir o životě velkého malíře.

Na nejrůznější aktivity spojené s mezinárodním partnerstvím je v rozpočtu města vyčleněno 250 tisíc korun. „Partnerství měst je zejména o obměně kulturních a sportovních akcí. Sbíráme však také zkušenosti z radnic v budování města," podotkl místostarosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.