S poutí bylo neodmyslitelně spjato i tradiční zboží, které si lidé přinášeli domů na památku. „Pamatuji si na svaté obrázky s modlitbami, které jsme si tehdy kupovali. A vždycky jsme se jako malí těšili na perníky ve tvaru srdcí, husarů s koňmi nebo panenek,“ zavzpomínala sedmasedmdesátiletá Anežka Kovalová ze Žďáru nad Sázavou.

Do Žďáru na slavnou pouť v minulosti mířilo i hodně přespolních. Nejenom z blízkého okolí města, ale například také z Jihlavska. Podle historiků to dokládá mše v kapli na Zelené hoře, která byla sloužena v němčině, protože Jihlava byla v minulosti německá.

Dopravní omezení

Letos se hlavní církevní obřady uskuteční v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře v sobotu 16. a v neděli 17. května. „Sobotní mše svatá začne v 17 hodin. Nedělní bohoslužby budou v šest hodin, o půl osmé, v devět a v půl jedenácté, odpoledně pak o půl třetí,“ sdělil žďárský duchovní Vladimír Vojtěch Záleský. Nejmarkantnějším znakem původně ryze církevní slavnosti jsou však dnes houpačky, kolotoče a stánky s pouťovým zbožím, které ocení především ti nejmenší.

A protože žďárská pouť patří k největším akcím svého druhu v republice, ovlivní také provoz ve městě. Ve Žďáře o víkendu rapidně přibude jak pěších, tak i motoristů. Největší koncentrace lidí se především v sobotu a v neděli předpokládá v hlavních centrech pouťového veselí, což je okolí zimního stadionu, sportovní haly a autocvičiště.

„V nejvíce exponovaných místech, tedy na silnici I. třídy ve směru Praha-Brno, budou instalovány zákazy stání, v některých úsecích i zastavení. Po celé délce komunikace procházející městem bude rychlost omezena na třicet kilometrů v hodině,“ informoval šéf žďárských strážníků Martin Kunc.

Dopravní značky budou instalovány i v přilehlých ulicích a řidiči podle doporučení policistů udělají nejlépe, když svá auta zaparkují dostatečně daleko od centra dění. „Odstavit automobil mohou například na parkovišti na Bouchalkách, pod městským úřadem v Žižkově ulici, u hotelu Jehla, supermarketu Lidl nebo přímo na centrálním parkovišti u městské tržnice,“ vyjmenoval Martin Kunc.

------------

Čtěte také: Kamiony s atrakcemi dorazily do Žďáru