„Příspěvek by byl na zaplacení pobytu v nemocnici,“ uvedla Dagmar Zvěřinová. „Myslím si, že placení poplatků za porod a následnou péči je nemorální a hloupé, chci proto maminkám alespoň trochu ulevit,“ prohlásila Zvěřinová.

K návrhu ji podle jejích slov vedla i skutečnost, že Michaela Šojdrová, místopředsedkyně lidoveckých poslanců a navrhovatelka zrušení poplatků pro novorozence, svůj návrh nakonec stáhla. „Jsem také čerstvá babička a vím tedy, že hodně ženám by i ta tisícovka pomohla. Ročně se ve Žďáře narodí 150 až 200 dětí a myslím si, že ten příspěvek by město určitě nezruinoval,“ uvedla místostarostka Zvěřinová.

Od 1. ledna platí v nemocnici maminky i jejich novorozené děti regulační poplatek stejně jako všichni ostatní pacienti. „Šedesát korun za maminku a šedesát za dítě na jeden den, přičemž oba v nemocnici stráví v průměru pět dní,“ přiblížila Sylva Šujanová z oddělení zpracování dat novoměstské nemocnice.

Za pět dní tedy regulační poplatek za rodičku a dítě činí 600 korun, v případě zdravotních komplikací se však může pobyt v nemocnici prodražit. Návrh Dagmar Zvěřinové se setkal s kladnými, ale také zápornými ohlasy z řad jejích kolegů ve vedení města.

Ve všeobecnou známost mezi zastupiteli však dosud patrně nevstoupil. „Nic o tom návrhu nevím a nemohu k tomu nic bližšího říci,“ zareagoval například na dotaz Deníku starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta (ODS).