„Již před rokem zastupitelům slibovala paní starostka Zvěřinová projednání hazardu mezi zastupiteli," říká za Žijeme Žďárem Jan Šedo, jenž se problematice hazardu už celý rok intenzivněji věnuje.

„Výsledek? Ani v jednom ze šesti setkání se hazard neprojednával," tvrdí Jan Šedo. „Když se k řešení problému točí zády zastupitelé, musí se k tomu vyjádřit přímo občané v referendu," dodal. Nyní tým Žijeme Ždárem sbírá podpisy lidí, kteří chtějí konání referenda podpořit. Aby mohla iniciativa žádost předložit městskému úřadu, musí ji ve Žďáře podpořit necelé dva tisíce lidí, kteří mají právo volit do zastupitelstva. Petici za týden podepsalo téměř devět set Žďáranů.

Potřebné podpisy chce Žijeme Žďárem posbírat do konce června. „Čas doručit návrh na konání referenda zastupitelstvu máme ale skoro do konce července, aby mohlo být do devadesáti dnů vypsáno. Cílíme ho k termínu komunálních voleb v říjnu. Je to nejlepší možnost, jak zajistit co největší účast voličů v referendu kdo přijde k volbám, je pravděpodobné, že bude hlasovat i v referendu," poznamenal Jan Šedo.

Čekání na zákon

Podle Žijeme Žďárem slíbilo vedení města, že regulaci hazardu projedná červnové zastupitelstvo. „Příslib, že se v červnu hazard probírat bude, padl na březnovém jednání zastupitelstva z úst místostarosty Jaromíra Brychty. Všichni si to mohou poslechnout v poslední půlminutě audiozáznamu," řekl Jan Šedo. „Krásně to ukazuje na praktiky současného vedení slibují a potom doufají, že se na to zapomene," dodal.

Jaromír Brychta v březnu připomněl zastupitelům, aby prostudovali do dalšího jednání zastupitelstva 5. června materiál, jenž Žijeme Žďárem zaslalo radním jako podnět k projednání. „Zároveň jsme ale uvedli, že počkáme na zákonné úpravy, jež měla ohledně regulace hazardu projednávat Poslanecká sněmovna," zdůraznil Brychta. „Sněmovna má tuto právní normu projednávat dnes," doplnila v pátek starostka Dagmar Zvěřinová.

„Schválení novely zákona by umožnilo vyřešit zákaz hazardu za tři měsíce, zatímco my jsme některé automaty řešili i tři roky," zmínila starostka Zvěřinová. „Nemělo tedy cenu chystat něco, co má tak zdlouhavý proces, když se rýsovala možnost, že bude k dispozici nástroj daleko jednodušší," vysvětlila.

Ministerstvo financí podle starostky bere loterie jako určitou část herního průmyslu. Několikrát už také městu zamítlo rozklad proti povolení loterie. „Ke schválení omezení her vyžaduje potvrzení policie, že v dané lokalitě hazard přímo zvýšil trestnou činnost, to ale nejsme schopni doložit," řekl Jaromír Brychta. Majitelé heren si umí zajistit pořádek, a policie tam nemusí častěji zasahovat.

Sněmovna ale novelu z pátečního projednávání stáhla. „Dost jsme na to spoléhali, teď se to zas bohužel odsouvá," komentovala to v sobotu Dagmar Zvěřinová. Podle ní má jednání o hazardu rada města dnes na pořadu jednání.

Na daních z automatů a jiných her město ročně vybere přes 16 milionů korun, z nichž pak financuje sport, ale i kulturu a volnočasové aktivity.

Petiční stánek Žijeme Žďárem byl už na náměstí i u firmy Žďas. Na webu zdarbezhazardu.cz je ke stažení petiční arch, lidé mohou petici podepsat i v prodejnách Pekařství Řečice. „Mohou zde odevzdat i petiční archy, my je předáme," řekla majitelka pekařství Simona Částková.