S budoucími proměnami tváře Žďáru souvisí plán radních umožnit veřejnosti zapojit se do procesu rozhodování. „Ohledně vzhledu budov ve městě chceme rozhodně znát názor lidí," prohlásil starosta Zdeněk Navrátil.

Vnější podobu městských domů teď mění zateplování. Výsledek se však pokaždé Žďáranům nelíbí. Volali už i po zaměstnání městského architekta, který by zajistil, aby budovy ve městě měly jednotný ráz a ladily k sobě.

V poslední době Žďárští třeba kritizovali, jak po zateplení vypadají kino Vysočina a knihovna. „Kino se mi nelíbí vůbec, to by bylo hezčí, kdyby zůstalo bílé. A knihovna? Barevně mě taky zklamala," řekla Libuše Zítková.

„Nově chceme postupovat tak, že projekční firmy připraví několik variant vzhledu opravovaných nebo zateplovaných budov. Obyvatelé se pak vyjádří k tomu, jak by měly barevně vypadat," řekl Navrátil.

Ankety

Město nyní zatepluje Hotelový dům Morava. „Je jasné, že v tomto případě se toho vzhledem k charakteru budovy moc vymyslet nedá. V budoucnu nás ale čeká zateplování městského úřadu a budovy divadla. Tam si myslím, že bude třeba hlubší diskusi vést, divadlo přece jenom patří k zásadním budovám ve městě," dodal starosta. Návrhy barev pro divadlo už existují.

Průzkumy mezi obyvateli radnice zatím připravuje, jejich konkrétní forma zatím známa není. „Rozhodně se ale po Novém roce začnou objevovat ve Žďárském zpravodaji ankety. V nich se budou moci obyvatelé vyjádřit k nejrůznějším tématům," informovala mluvčí městského úřadu Nikola Adlerová.

Dále radnice plánuje veřejná projednávání i tematické schůzky s obyvateli. První setkání se uskuteční 4. února 2015 od 15 hodin v zasedací místnosti rady města. „Odstartují tím pravidelná setkání každou první středu v měsíci," doplnila Nikola Adlerová. „Prvním tématem určitě bude interiér kina Vysočina," dodala ještě mluvčí radnice.

S anketami mezi obyvateli mají zkušenost v Novém Městě na Moravě. Lidé si tam v dosud nejrozsáhlejším místním průzkumu veřejného mínění vybrali, že prvně se ve městě postaví bazén, a až potom sportovní hala.

Ankety se v desetitisícovém Novém Městě zúčastnilo kolem čtyř tisíc lidí, na stranu vodních radovánek se přiklonilo sedmdesát procent z nich. I sportovní halu ale ve Městě postaví. „Kvůli finanční náročnosti pouze nebylo možné realizovat obojí najednou. Proto jsme dali prostor lidem, aby rozhodli, co chtějí postavit jako první," popsal novoměstský starosta Michal Šmarda.