„To mě fakt nadzvedlo ze židle. Ještě jednou zdraží a už předstihneme i Jihlavu, krajské město. To potřebuje radnice tak akutně doplnit peníze, které městu sebral koronavirus? A to to jako máme zaplatit my?“ rozčílil se Stanislav Koutný ze Žďáru nad Sázavou.

Město má ke zvýšení ceny za parkování své důvody. „Poplatek za parkovné se nezměnil již jedenáct let. Naposledy došlo ke změně v roce 2009. Proto přistupujeme k navýšení poplatků na stávajících placených místech,“ obhajovala záměr radnice místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.

Ke změně dojde od 1. ledna příštího roku. Bude se týkat všech placených parkovacích ploch, tedy náměstí Republiky, Veselské ulice, a také Tyršovy a Hutařovy ulice. Řidiči nemusí platit pouze mincemi. „Za rezidenční roční kartu zaplatí zájemci pět set korun. Je možné platit i prostřednictvím SMS, tam je částka dvacet pět korun,“ informovala Řezníčková.

Fotbalové míče nyní budou moci po nějakou dobu odpočívat.
Definitivně dohráno! V MSFL a divizi už se letos na podzim hrát nebude

A vysvětlila i dražší poplatek v případě platby SMS. „Je to způsobeno tím, že město na poplatek SMS doplácí. Společnost, která to realizuje, si bere třicet procent z částky,“ řekla žďárská místostarostka.

Placené parkování bude časově omezeno. Ve všední dny musí řidiči platit v době od sedmi do sedmnácti hodin. V sobotu pak od sedmi do dvanácti hodin. „S navýšením parkovného zvýšíme i dozor nad dodržováním placení. A to ve spolupráci s městskou policií,“ varovala hříšníky Řezníčková.

Město plánuje také další zóny s placeným parkováním. Vytipovány budou na základě generelu dopravy, který žďárská radnice nyní připravuje. Nová placená parkoviště přibudou především tam, kde dochází k častému zvýšenému hromadění aut. „Už některá místa vytipovaná máme. Ale chceme ještě vyčkat. Do té doby, až bude generel dopravy vyhodnocený. Nechceme do toho vstupovat vícekrát,“ objasnila Řezníčková s tím, že s další mi placenými parkovacími místy radnice veřejnost seznámí v horizontu dvou let.

Město ročně na parkovném vybere částku pohybující se okolo půl milionu korun. „Teď by se tato částka měla zdvojnásobit. O parkování v centru města je velký zájem, takže si nemyslím, že by tam lidé přestali parkovat,“ podotkla Řezníčková.