V místě sice neprobíhají boje, válka je však postihuje jinak. ,,To je obrovský nápor na infrastrukturu. Městu chybí hlavně vodní čerpadla, pro čerpání vody ze studní a potřeby pro nejmenší děti,“ sdělil starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos. Žďár by rád pomohl částkou 600 tisíc korun. ,,Finanční pomoc musí ještě schválit rada a zastupitelstvo,“ řekla mluvčí Žďáru Blanka Sobolová.

Již na začátku války na Ukrajině nabídl Žďár Chustu pomoc. ,,Posléze jsme městu poslali léky, které chyběly v místní nemocnici,“ sdělila Sobolová.

Radostínská rašeliniště se vzácnou masožravou rostlinou rosnatkou okrouhlolistou. Ilustrační foto.
Rašeliniště na Žďársku se mění v lesy. Ochranáři tomu chtějí zabránit

Žďár nad Sázavou pro pomoc ukrajinskému městu pořádá také materiální sbírku. ,,O pomoc při krátké sbírce prosíme i lidi ze Žďáru,“ dodala Sobolová. Sbírka začala v pondělí třicátého května. ,,Potrvá do středy patnáctého června v garážích ve dvoře za budovou městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou v Žižkově ulici. Sbírka se koná každý týden v pondělí, ve středu a čtvrtek od tří do pěti hodin odpoledne,“ uvedla Sobolová.

Ve sbírce potřebuje město vybrat potřeby pro děti. Kojenecká mléka věkové kategorie jeden a dva roky. Dětské výživy věkové kategorie čtyři měsíce až jeden rok. Dále kojenecké kaše do tří let věku dítěte. Jednorázové pleny pro věkové kategorie dva až čtyři roky a neparfemované vlhčené ubrousky.