Jarní úklid města začal 12. dubna. Parkoviště, která mají místní obyvatelé pro tento účel vyklidit, jsou však stále ještě plná aut. „Nedisciplinovanost majitelů vozidel je v letošním roce poměrně vysoká. Možná je to tím, že v loňském roce kvůli pandemii blokové čištění v takovém rozsahu neproběhlo a lidé na své povinnosti trochu pozapomněli,“ mínil šéf žďárských strážníků Martin Kunc.

Strážníci jsou v tomto případě nekompromisní. „Snažíme se, aby na místech, kde je blokové čištění nahlášeno, nezůstalo žádné vozidlo. Je to pro nás velmi náročné, neboť všechny přestupky musíme dokumentovat. Zatím evidujeme okolo dvou set padesáti přestupků,“ uvedl Martin Kunc s tím, že strážníci už rozdali sto dvacet pokut. Většinou ve výši dvě stě korun.

„Někteří lidé nesouhlasí s tímto řešení, pak případ postupujeme ke správnímu řízení. V tom případě jim ale hrozí sankce násobně vyšší,“ připomenul šéf žďárských strážníků.

Čtyřicet odtahů

Největší problém zaznamenali strážníci v Libušínské ulici. Tam evidovali třiapadesát přestupků. „Na Palachově ulici osmatřicet a na Studentské ulici to bylo osmadvacet přestupků,“ informoval Martin Kunc.

Ne všichni majitelé aut „zapomenutých“ na parkovištích jsou ale nezodpovědní. Někteří k tomu, že vozidlo technickým službám, které úklid provádí, neuklidí z cesty, mají pádné důvody. Například povinnou karanténu. I toho jsou si ale žďárští strážci zákona vědomi. „Ke každému přestupku přistupujeme individuálně,“ přitakal Martin Kunc.

Pokud auto z místa určeného pro blokové čištění nezmizí, přistoupí se k jeho odtažení. „Odtahů už bylo provedeno okolo čtyřiceti. Odtah stojí 1 029 korun a pokud se občan rozhodne, že chce vozidlo vrátit zpět na původní místo, tak tuto částku zaplatí odtahové službě ještě jednou,“ vyčíslil sumu, o kterou mohou majitelé aut přijít, Martin Kunc.

Letos se ve Žďáře rozhodli z ulic odtáhnout i vozidla, která vykazují známky vraků. „Těch bylo zatím sedm,“ nechal se slyšet Martin Kunc.

Blokové čištění ještě neskončilo. Bude pokračovat i v měsíci květnu. „Jsme teď asi tak v polovině,“ řekl Jan Liška, ředitel žďárských technických služeb. „Blokovým čištěním to ale neskončí. Čeká nás ještě další práce. Budeme pokračovat čištěním chodníkům a podobně.