„Jde o regulaci dopravy a bezpečnost chodců před školskými zařízeními. Chtěli jsme se na tuto problematiku podívat komplexněji. U čtyř základních škol ve Žďáře jsme nechali posoudit Policií České republiky, dopravním inspektorátem, městskou policií a odbory dopravy a komunálních služeb, jak situace vypadá. Pokud jde o Základní školu Palachova, tak tam je situace bezproblémová, ranní doprava je tam klidná a děti se dostanou do školy bezpečně,“ popsal situaci u jednoho z místních školských zařízení starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Poněkud jiný případ je Základní škola Švermova. Tam je naopak situace velmi komplikovaná. „V této lokalitě se auta hůře pohybují a otáčejí. Bezpečnost před touto školou bude řešena určitými stavebními úpravami. Musíme zajistit bezpečnost dětí, zároveň by ale nemělo dojít k výraznému omezení dopravy nebo dostupnosti školy a nedalekých dvorů za obchodními domy,“ popsal problematiku řešení Martin Mrkos.

Výstavba Domu přírody v obci Krátká na Žďársku.
OBRAZEM: V Krátké roste Dům přírody

Situace u Základní školy Švermova ale nebude vyřešena tak rychle. Město chce nejprve nechat vypracovat projekt, aby vědělo, kterým směrem se vydat. Ve hře je zatím několik možných variant, mezi nimiž je také vytvoření točny. „S tím nám poradí dopravní projektant, nabídne nám řešení, která budou akceptovatelná i z pohledu financí,“ okomentoval Martin Mrkos.

Poslední dvě žďárské základní školy se nachází v ulici Komenského. V tomto případě dojde ke zjednosměrnění jmenované ulice. „Dojde k němu na základě doporučení Policie České republiky. Jednosměrný provoz bude ve směru od kina ke školám. Předpokládáme, že se tak stane do konce roku 2019. Tato lokalita je ale komplikovanější, takže půjde o první fázi,“ nastínil plány radnice Martin Mrkos.

Ilustrační foto
Držitelé psů musí za zvířata zaplatit do konce srpna

V další etapě by chtělo město přistoupit k určitým stavebním úpravám. „Půjde například o instalaci různých příčných prahů a úpravu dopravního režimu v přilehlých ulicích. Parkování bude podélné při okrajích vozovky, díky tomu se zlepší rozhledové poměry. Děti budou lépe vidět na auta a řidiči na děti,“ avizoval další změny v lokalitě žďárský starosta.