Pěnivý mok je určený pro nejrůznější delegace, aktéry kulturních akcí města, oficiální návštěvy nebo třeba pro vedení partnerských měst Žďáru nad Sázavou. Do budoucna má ale být světlý ležák vyrobený v havlíčkobrodském pivovaru zařazen mezi ostatní propagační předměty a koupit si jej budou moci také zájemci z řad veřejnosti.

„První lidé, které jsme pivem obdarovali, byli naši francouzští a belgičtí kolegové z partnerským měst při nedávné družební návštěvě. Přestože tam sami mají skutečně hodně druhů piv, tento dárek je velmi zaujal,“ nechala se slyšet žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.
Na podobě etikety pracovali zaměstnanci Regionálního muzea ve Žďáře a také grafik Václav Juda z Polničky.

Kostel na etiketě

Motiv poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebyl zvolen náhodou. Jedná se o nejznámější památku Žďáru zařazenou do seznamu UNESCO, ke které se navíc váže i zajímavá pověst o zjevení hvězdy nad svatostánkem během jeho výstavby. Odtud také pochází jméno pěnivého moku – Santiniho hvězda.

„Název jsme si nechali patentovat – máme na něj nyní autorská práva. A netýká se jenom samotného piva, ale i dalších nápojů, sirupů, tiskovin, kalendářů a podobně,“ vysvětlil žďárský místostarosta Jaromír Brychta. Město chce totiž předměty s výše uvedeným názvem zařadit do systému propagace Žďáru, na jehož přesné podobě se zatím pracuje.

„Nyní jsme na úplném začátku, pivo Santiniho hvězda například ještě nemá ani stanovenou cenu,“ dodala Dagmar Zvěřinová s tím, že jedna láhev moku přišla město na něco málo přes 13 korun.

Právě cena rozhodla, že nápoj dodal městu havlíčkobrodský pivovar. Žďárští zvažovali i nabídku z Chotěboře, kde ale byla cena za kus vyšší.

---------------

Pověst o hvězdě

V roce 1719 se na příkaz opata Václava Vejmluvy začalo se stavbou svatyně věnované Janu Nepomuckému, jenž v té době nebyl světcem ani blahoslavený. Mnozí o činu pochybovali a říká se, že opat na podobu kostela myslel, kudy chodil. Nosil s sebou proto váček se špalíky, z nichž skládal podoby stavby. Jednou ho zapomněl u choré ženy, jíž se pak ve snu zjevil Jan Nepomucký a dřívka se sama složila do tvaru hvězdy. Podle snu opat a Santini vytvořili projekt kostela. Během stavby nad ní vyšla hvězda a zářila po celý den, jako by Jan Nepomucký schválil podobu svatyně.