Rozšíření se týká především školních spojů. Jedná se například o ranní autobus z Hodíškova do Bohdalce či některé ranní spoje od Zubří, Jimramova a Svratky, jež budou podle vyjádření Jaroslavy Zichové ze Zdaru nově zajíždět v Novém Městě na Moravě k zastávce u kulturního domu. „Tuto úpravu jistě uvítají rodiče malých školáků," sdělila Zichová.

Další novinkou je zavedení linky ze Žďáru nad Sázavou do Přibyslavi ve 12.50 hodin, která má pomoci s přepravou školáků z Velké Losenice do Vepřové a Přibyslavi. Právě z Přibyslavi bude rovněž nově jezdit autobusová linka ve 14.10 hodin ve směru na Olešenku a Nížkov, odkud bude spoj dále pokračovat přes Polnou až do Jihlavy.

Z Jihlavy v 17.10

„Úplnou novinkou je pak zavedení dalšího spoje z Jihlavy přes Bohdalov s odjezdem v 17.10 hodin," doplnila pracovnice žďárského dopravce.

S úpravou musejí cestující od poloviny prosince počítat mimo jiné na lince 840213 Velké Meziříčí Křoví. Autobusy budou ráno zajíždět do Dolních Radslavic, Lhotek a Kúsek. Opožděna bude dále linka 840315 z Bystřice nad Pernštejnem v 15.15 hodin do Nového Města na Moravě. Dle Zichové vyšli v případě tohoto opoždění vstříc požadavkům některých cestujících. Zároveň připomněla, že největší změnou je zahájení provozu MHD v Novém Městě na Moravě od 6. ledna 2014.

Studenti středních a vysokých škol mohou nadále počítat s přímým spojením do Hradce Králové, Olomouce nebo Brna.

„Pro zvýšení komfortu cestujících jsme v letošním roce obnovili část vozového parku a i příští rok se mohou těšit na nová, převážně nízkopodlažní vozidla," doplnila ještě Jaroslava Zichová s tím, že o změně jízdného v současné době neuvažují.

„Využívám zejména autobusy jedoucí ze Žďáru do Nového Města, kde pracuji. Těch spojů tam míří hodně, takže jsem spokojen. Možná bych jen přivítal alespoň jednu zpáteční linku o víkendu večer, z tohoto pohledu je to horší," zamyslel se Dušan Tomek.

Podle svých slov je Dušan Tomek rád, že se na rozdíl od vlaků Českých drah nebude jízdenka Zdaru zdražovat.

Provoz autobusů společnosti Zdar se chystá opětovně podpořit i žďárská radnice. Zdar ve městě provozuje městskou hromadnou dopravu. Jak podotkl první místostarosta Jaromír Brychta, dopravce na rok 2014 žádal navýšení dotace z šesti milionů korun na 6,5 milionu. „Což mu plníme, v připravovaném rozpočtu na příští rok je již s touto sumou počítáno," poznamenal Jaromír Brychta.

Radní dále zastupitelům, kteří se sejdou ve čtvrtek 12. prosince, doporučili dorovnat ztrátu Zdaru za provozování MHD. V březnu firma žádala podle Brychty osm set tisíc, ovšem vzhledem k tomu, že se opravovaly komunikace, čímž se výrazně omezila autobusová doprava a zaznamenali nakonec nižší ztrátu, se jedná o půl milionu. „V radě jsme nakonec doporučili tři sta tisíc korun z rezervy městského rozpočtu," doplnil první žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

----------------

Pro cestující

Cestující, kteří využívají pro platbu jízdného v autobusech čipovou kartu Zdaru, by si měli zkontrolovat, zda se neblíží konec její platnosti. Informaci o platnosti karty naleznou na tištěné jízdence. U prvních karet vydaných před deseti lety končí jejich technická životnost a cestující tak musí požádat o kartu novou. Bližší informace naleznou cestující na webových stránkách nebo v informační kanceláři společnosti Zdar.