„Staré lávky dožívají. A vzhledem k tomu, že jde o poměrně frekventovaná místa, přistoupili jsme raději k jejich obnově,“ vysvětlil iniciativu města starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Rekonstrukce čeká lávku na ulici Bedřicha Drože za kulturním domem, která byla vystavěna na konci sedmdesátých let minulého století. Přemostění začíná u parkoviště před městským úřadem schody, takže toto propojení přes řeku Sázavu nemohou využívat vozíčkáři. „Lávka za kulturním domem bude po rekonstrukci bezbariérová,“ připomenul mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Opravena bude také lávka u Nábřežní ulice, jejíž vznik je datován rokem 1963. Tato bude navíc o kousek posunuta. „Tak, aby navazovala na schodiště vedoucí k tvrzi a ke kostelu, a aby byla v ose přechodu pro chodce na Žižkově ulici,“ dodal.

Na přemostění, které čeká celková rekonstrukce, připravují nyní projektanti dokumentaci. „Projekt bude hotový do konce září. A s rekonstrukcí se začne v příštím roce,“ poznamenal Martin Mrkos.

Ilustrační foto
Řidička měla pozitivní test na amfetamin

Zcela nové pak bude přemostění na Farských humnech. „Nová lávka vznikne jako součást projektu na rozvoj cyklodopravy. Spojí park Farská humna s ulicí Žižkovou,“ objasnil záměr radnice žďárský starosta.

Nejnovější přemostění přes řeku Sázavu postaví dělníci již v letošním roce. Hotovo bude koncem měsíce srpna a město za novou lávku pro pěší a pro cyklisty zaplatí okolo čtyř milionů korun.

Město se hlásí celkem k jedenácti přemostěním, z nichž některé spojují břehy řeky Sázavu, jiné vedou přes potok Staviště. „Na všech lávkách a mostech v majetku města děláme technicko-bezpečnostní dozor. Z jeho výsledků vyplynulo, že lávka za kulturním domem a u Nábřežní ulice jsou první na řadě. Ale budeme v rekonstrukcích samozřejmě pokračovat dál,“ doplnila místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.