„Hodně ženám by i ta tisícovka pomohla. Ročně se ve Žďáře narodí 150 až 200 dětí a myslím si, že ten příspěvek by město určitě nezruinoval,“ hájila svůj názor místostarostka Zvěřinová.

Zatímco se ve Žďáře přeli o tisícovku, v jiných městech nebo obcích se finanční příspěvek rodičům novorozence rozdává již řadu let, i když když není cíleně zaměřen na úhradu poplatků za pobyt maminek a miminek v nemocnici po porodu. „Na první a druhé dítě rodičům přispíváme dvěma tisíci. Od třetího dítěte výše se částka zvyšuje o tisícikorunu,“ uvedl Josef Fabík, starosta Radostína nad Oslavou, obce zhruba s devíti stovkami obyvatel.

Z měst ve žďárském okrese občánkům dává nejvíce Bystřice nad Pernštejnem. „Na novorozence přispíváme čtyřmi tisíci korunami, ročně se narodí kolem sta dětí,“ uvedl místostarosta Josef Vojta.

Bystřičtí příspěvek vypláceli již v 90. letech. „ Začali jsme s tím před devíti lety, a to ve výši tří tisíc. Dnes se dávají tisíce čtyři. Protože jsem tehdy návrh myslel vážně, projednali jsme ho nejprve v zastupitelstvu. Kdybych zastupitele oslovoval přes noviny, děti by asi nedostaly nic,“ vyjádřil se v narážce na vyjádření Dagmar Zvěřinové senátor a bystřický zastupitel Josef Novotný.

Rekordmany ve výši příspěvku jsou ale patrně v Ujčově na Bystřicku. V malé obci již řadu let vyplácejí pět tisíc korun za narozené dítě. „Podmínkou však je, aby novorozenec měl pak v obci pět let trvalé bydliště,“ uvedl ujčovský zastupitel Jaroslav Nedoma.

Jak přispívají na děti?

Žďár nad Sázavou 0

Bystřice nad Pernštejnem 4 000

Radostín nad Oslavou 2 000 (třetí a další dítě 3 000)

Ujčov 5 000 (podmínka: pět let trvalé bydliště v obci)


pozn. částky uvedeny v korunách