Pokud by město na střechu úřadu fotovoltaiku umístilo, pokryla by 46% roční spotřeby budovy. ,,Od května do srpna pokryje fotovoltaika ve slunečné dny naši spotřebu, v ostatních měsících bohužel stačit nebude,“ sdělila tisková mluvčí města Blanka Sobolová.

Vzhledem k fázi projektu a situaci na trhu město zatím není schopno vyčíslit přesné náklady. ,,Rádi bychom ale požádali o dotaci z Modernizačního fondu EU, který by nám mohl pomoct s financováním,“ uvedla Sobolová.

Budova městského úřadu má po bazénu a zimním stadionu nejvyšší spotřebu ze všech městských budov. I na tyto budovy město myslí.

Popularitu fotovoltaiky potvrzuje také ekonom Lukáš Kovanda. ,,Při současných vysokých cenách energií je fotovoltaika na vzestupu také u rodinných domů. Za dostatečného počtu slunečných dnů a správného počasí to může být velmi výhodné,“ řekl.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.  V sousedství je jeden ze žďárských hřbitovů.
Ministerstvo posvětilo smlouvy s pohřebními službami. Mohou být na Zelené hoře

V tomto roce byla v městském bazénu na instalována technologie přečišťování vody, která sníží množství vody vypouštěné do odpadu z 50m3 denně na 15 m3. ,,Přitom se ušetří energie za ohřev, protože při přečišťování vychladne o 1-2 °C. Kdyby se napouštěla přímo z vodovodu, bude se muset ohřát z 8°C na 27°C bazénové vody,“ vysvětlila Sobolová.

Ani zimní stadion nezůstane pozadu. V posledních letech je zimní stadion využíván téměř v celoročním provozu. Výroba ledu v létě je energeticky velmi náročná. ,,Z toho důvodu se připravuje projekt komplexní rekonstrukce. Ta bude zahrnovat zateplení, výměnu technologie chlazení, instalace FVE, obnova rozvodů energie a novou kanalizaci,“ řekla Sobolová. Vzhledem k velké investiční náročnosti nelze zatím určit, kdy bude projekt realizován.

Postupně se také připravují opatření, která přispějí energetickým úsporám městských bytů. ,,Jako je zateplení vnějších plášťů a výměna oken,“ dodala Sobolová. (ras)