O umělecká díla zdobící interiéry městských budov projevili zájem obyvatelé Žďáru nad Sázavou, ale i sběratelé z jiných měst republiky. Naposledy se jednalo o plátna visící v Domě kultury.„Návštěvníci našich zařízení uvidí na stěně obraz, který se jim líbí nebo je to pro ně nějaká srdeční záležitost, a říkají si, že by ho od nás mohli odkoupit. Tyto pohnutky sice chápeme, ovšem rozhodně jim nemůžeme vyhovět,“ nechala se slyšet žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.

Koupě i dary

Žádostmi o odkup obrazů z majetku města se v pondělí zabývala městská rada. Ta jednohlasně odsouhlasila, že se nebudou prodávat žádné „městské“ obrazy, a to bez ohledu na jejich umístění, cenu, autora nebo velikost.

„Jednou je to náš majetek, tedy něco, co by si každé město mělo chránit,“ zdůraznila Dagmar Zvěřinová. Žďárští podle Zvěřinové v současné době vlastní řádově stovky obrazů a dalších uměleckých děl. Nacházejí se například ve školách, Městském divadle, Staré radnici, Domě kultury, na chodbách úřadu nebo v kancelářích starostky a místostarostů okresního města. Mnohá další plátna, která město v minulosti koupilo nebo dostalo darem, jsou také umístěna v depozitáři a připravena pro případné další využití. Mezi autory, kteří tyto obrazy vytvořili, figurují i taková jména jako například Oldřich Zezula, Pavel Kopáček, Antonín Smažil, Růžena Magniová, Jan Odvárka, František Bukáček, Josef Kos, Rudolf Kremlička, Miroslav Roštínský nebo Bohumil Puchýř. „Některá díla jsou skutečně velmi cenná, jiná jsou zase vzácná hlavně svojí vazbou k našemu regionu. Možná by stálo za to uspořádat v budoucnu nějakou výstavu, aby lidé viděli, jaké obrazy město vlastní,“ vyjádřila se Dagmar Zvěřinová.
Otvírání studánek

Mezi jedno z nejcennějších pláten podle ní bezpochyby patří Otvírání studánek, které namaloval Miroslav Roštínský – již několik let zesnulý malíř, grafický designer a předseda Klubu výtvarných umělců Horácka.

Roštínského dílo, které visí v Domě kultury, bylo v minulosti koupeno za třiadevadesát tisíc korun.

Žádosti o odkup některých pláten navíc vedení Žďáru „popostrčilo“ k tomu, aby svůj umělecký majetek řádně zrevidovalo.„Motivovalo nás to ke zmonitorování toho, kde je který náš obraz umístěn. O všem se sice vedou záznamy a vydávají se protokoly, nyní bychom je ale chtěli nějak ucelit a zkompletovat,“ vyjádřil se žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

------------

Lukáškovy obrazy

Dvanáct obrazů od výtvarného umělce Aloise Lukáška, který tvořil převážně na Bystřicku, rozprodávali od srpna loňského roku v Bystřici nad Pernštejnem. Děl z jednoho Lukáškova tvůrčího období mělo totiž město ve svých objektech nadbytek, proto se část rozhodlo nabídnout případným zájemcům z řad veřejnosti. Obrazy nakonec skončily ve Víru, Dalečíně, v Novém Městě na Moravě, ale i u nových majitelů v dalších městech nacházejících se mimo žďárský okres.