VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďár má novou knihu o Zelené hoře

Žďár nad Sázavou - Zelená hora Žďársko Jana Santiniho to je název nové publikace autorské dvojice Jiřího Kroupy a Jana Sedláka. Ústředním tématem knihy je unikátní žďárská památka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO.

13.5.2016
SDÍLEJ:

V rámci vernisáže nové výstavy fotografií v Kině Vysočina byla slavnostně pokřtěna i nová publikace nazvaná Zelená hora Žďársko Jana Santiniho, jejímiž autory jsou Jiří Kroupa (na fotografii vlevo) a Jan Sedlák. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Je to kniha, která vyšla v edici věnující se památkám UNESCO. Téma Santini na Moravě mě dlouhodobě zajímá, už dříve už jsem napsal studii o Křtinách a Rajhradu. A když jsem dostal šanci stát se spoluautorem publikace o Zelené hoře, velice mě to potěšilo," řekl jeden z autorů, český historik umění zabývající se dějinami architektury Jiří Kroupa.

Kniha připomíná všechny nejznámější stavby Jana Blažeje Santiniho-Aichla na Žďársku. Nejvíce se ale zaměřuje na kostel Jana Nepomuckého. „Snažil jsem se v ní mimo jiné také ukázat jeden malý objev zprávu o velké zelenohorské slávě a slavnosti z roku 1730, která doposud nebyla známa. Jejím jádrem je popis zelenohorského kostela," prozradil Jiří Kroupa.

Podle spoluautora publikace lze v tak unikátní stavbě, jako je Santiniho svatostánek zasvěcený svatému Janu Nepomuckému, stále nacházet něco nového. Přestože byla již mnohokrát popsána, dokáže i nadále překvapovat. „Můj výklad architektury na Zelené hoře je hodně otevřený. Popsal jsem v publikaci čtyři základní interpretace týkající se tohoto místa s tím, že když se člověk otevřeným zrakem zadívá do interiéru a exteriéru, po čase objeví zase něco nového," potvrdil Jiří Kroupa.

Žďárská památka zapsaná v roce 1994 na Seznam světového přírodního a kulturního bohatství UNESCO, je jednou z nejkrásnějších staveb regionu. „Je důležité, abychom se o tu naši perlu starali a dávali také světu vědět, že ji tady máme, a že opravdu stojí za návštěvu. A také že nejde pouze o kostel Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale že celé Žďársko k Santinimu neodmyslitelně patří," vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

„Jsme rádi, že tato publikace bude dávat o Žďársku vědět širokému okolí. Navíc jsem potěšen, že vznikla nejen česká verze, ale také anglická. Díky ní je možné prezentovat naši památku i v zahraničí," doplnil Zdeněk Navrátil.

Nová publikace je vysoce ceněna také v odborných kruzích. „Jsem vděčný za každou knihu propagující Santiniho na Žďársku. O to více si ale cením této, jejímiž autory jsou přední kapacity historie architektury v České republice. Navíc Jan Sedlák je se slavným architektem už dlouho nedílně spjatý. Každému, kdo někdy o Santinim bádal, se určitě už dříve dostala do rukou některá ze Sedlákových publikací," řekl historik Stanislav Mikule.

Křest knihy doplňuje výstava fotografií Santiniho staveb Jiřího Podrazila, která je nainstalována v Kině Vysočina. Expozice bude otevřena ve dnech promítání, tedy ve čtvrtek, v pátek, v sobotu a v neděli vždy hodinu před promítáním.

Autor: Redakce

13.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Rybáři vylovili Veselský rybník

Nové Veselí – Jedna z největších vodních ploch na Vysočině vydala své bohatství. V sobotu 21. října rybáři společnosti Kinský Žďár vylovili Veselský rybník v Novém Veselí na Žďársku, jenž se pyšní rozlohou zhruba 87 hektarů.

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení