„V roce 2013 jsme byli poprvé osloveni městem Chust ze zakarpatské oblasti, která je dlouhodobým partnerem Kraje Vysočina. Vazby jsou poměrně široké, Užhorod je například partnerským městem Jihlavy, Mukačevo zase Pelhřimova. Nové Město nyní řeší přijetí partnerské smlouvy s městem Čop,“ poznamenal žďárská starosta Zdeněk Navrátil.

Diskuse o možném partnerství s Chustem byly obnoveny v loňském roce, kdy Žďár navštívila ukrajinská delegace. Letos na jaře se pak na Ukrajinu vydali i zástupci Žďáru. „Ti nakonec doporučili radě a zastupitelstvu města schválit smlouvu o vzájemné spolupráci s městem Chust. My jsme tak učinili a 26. října od 10 do 12 hodin bude ve Žďáře nad Sázavou v budově Staré radnice smlouva podepsána,“ informoval Zdeněk Navrátil.

Žďárští obyvatelé partnerství s ukrajinským městem vítají. „Mě se to líbí. Konečně město, jehož řeči budu rozumět. Učili jsme se ve škole ruštinu, ta je ukrajinštině velmi podobná. A navíc podkarpatská oblast byla kdysi součástí tehdejšího Československa, takže k ní máme historicky velmi blízko,“ nechal se slyšet Aleš Šedý ze Žďáru nad Sázavou.

Nadšením z nového partnerského města se netají ani žďárský starosta. „Chust je konečně partnerské město, které odpovídá významem, velikostí, složením institucí a charakterem Žďáru nad Sázavou. Má jednatřicet tisíc obyvatel, je centrem širšího významu a má i střední školy, což u ostatních partnerských měst kromě německého Schmöllna, není. A kousek od Chustu se nachází i památka Unesco,“ řekl Zdeněk Navrátil.

Ilustrační foto.
Do auta narazili hned tři motorkáři

Teprve s nově otevřenou otázkou partnerství obou měst místní obyvatelé zjišťují, kolik vazeb má Chust se Žďárem. „Připomenu například vyšívané ornáty žďárských kněží, které byly vyrobeny v Chustu. A když v období první republiky byly na Žďársku velké polomy kvůli kalamitě a musela se dělat nebývale velká těžba dřeva, tak na pomoc přicházeli lidé právě z chustovské oblasti. Někteří z nich tady zůstali, dodnes tu žijí jejich potomci. A v Chustu jsou také školy, které stále vyučují češtinu,“ uvedl konkrétní příklady Zdeněk Navrátil.

Nová vzájemná spolupráce se bude odvíjet zejména v oblasti kultury a sportu. „Chceme uskutečnit několik společných kulturních akcí. Budeme si také vyměňovat i zkušenosti v otázkách místní samosprávy. Spolupracovat by měly také místní podniky, firmy a obchodníci,“ doplnil Zdeněk Navrátil.

Oproti dalším žďárským partnerským městům nabídne Chust i jednu novinku. „Všechna města mají uzavřenou podobnou smlouvu, ale v tomto případě se nám nabízí i portfolio škol, spolků a oddílů na pozadí celého partnerství. Spolupráce by tudíž mohla být intenzivnější,“ podotkl žďárský místostarosta Josef Klement.