Jinde naopak mají k farmářským trhům čím dál pozitivnější vztah. Velmi se farmářské trhy osvědčily například ve Sněžném. „Už je děláme třetí rok a lidé jsou s nimi spokojeni. Jezdí nám sem okolo patnácti prodejců, někdy více," sdělila zaměstnankyně obecního úřadu Klára Balabánová.
Centrem farmářských trhů ve žďárském okrese je však Nové Město na Moravě, kde se konají pravidelně už čtvrtým rokem. K oblíbenosti přispěly i doprovodné akce, jako jsou například hudební koncerty nebo workshopy.
Až po opravě
„Letos jsme nabídku trhů rozšířili na celý rok. V letní sezoně jsou jedenkrát za čtrnáct dní a ve zbytku roku jednou měsíčně. Lidé nakupují hlavně masné výrobky a čerstvou zeleninu, na jaře měli velký úspěch i prodejci sazenic," vyjádřila se Alice Hradilová z Horáckého muzea v Novém Městě, které je pořadatelem těchto akcí. Do Nového Města obvykle přijíždí okolo pětadvaceti prodejců, jsou si jisti odbytem i tržbou.
Naopak Žďár nad Sázavou s pořádáním farmářských trhů letos vůbec nepočítá. „Vloni sice měly úspěch, ale letos pro ně nemáme místo, náměstí Republiky je rozkopané. Až po jeho rekonstrukci by se tam trhy mohly vrátit," řekla starostka Dagmar Zvěřinová. „Uvažujeme i o nové tržnici, kde by se prodávaly regionální potraviny, květiny, sazenice a podobně tak, jak je tomu v jiných městech. Pravidelné farmářské trhy bych viděla až příští rok," dodala starostka Žďáru.
Podobně je na tom i Bystřice nad Pernštejnem. Tamější prodejní akce regionálních produktů skončila na tom, že ji neměl kdo organizovat. „Zatím je dělat nebudeme, farmářské trhy u nás nebyly moc úspěšné a člověk, který je provozoval, spolupráci zrušil. Uvidíme, jestli seženeme někoho jiného, ale sami o nich neuvažujeme," vysvětlil bystřický starosta Karel Pačiska.
A určité omezení doznaly akce tohoto typu i v Křižánkách, jež byly v minulosti „první vlaštovkou", která s farmářskými trhy do regionu přišla. „Letos chystáme pouze jedny trhy v rámci oslav. Začali jsme s nimi před čtyřmi lety, dělali jsme i sedmery za rok. I nadále uvažujeme o tom, že bychom trhy pořádali pouze k určitým událostem. Když jsme začali, byli jsme jedni z mála, ale teď jsou už skoro všude," řekl starosta Jan Sedláček.
Stejného názoru jsou i v Mitrově, kde se farmářské trhy konají v rámci westernových závodů. „S farmářskými trhy jsme začali v loňském roce. Konají se vždy dohromady s dalšími akcemi, hlavně westernovými závody. Návštěvník tedy může nakoupit, sledovat práci koní s dobytkem, ukázky práce honáckých psů a podobně," potvrdil člen organizátorského týmu Boris Keka.
„Nabízený sortiment se snažíme dávat dohromady tak, aby byli prodejci pokud možno z blízkého okolí a jednalo se o výrobky a suroviny od prvovýrobců. Tím, že vždy regulujeme nabídku, je výběr zboží různorodý," doplnil Boris Keka.