Zhruba šest let se o odtahy ve Žďáře při jarním úklidu stará Vlastimil Zeman. „Postupně se ta situace každým rokem zlepšuje. Jenže i loni se stalo, že jsem měl odtahové parkoviště plné. Lidé nechali auta v Chelčické ulici, když jeli vlakem například do Brna nebo do Prahy. Naposledy bylo potřeba při jarním úklidu odtáhnout do sedmdesáti aut. Dříve toho přesto bylo mnohem víc,“ přiblížil Zeman spolu s dalšími historkami i podrobnostmi o pokutách.

Most ve Strojírenské ulici.
Ve Žďáře opraví most ve Strojírenské ulici, cesta zůstane průjezdná

Cena za odtah ze zóny zakázaného stání při blokovém čištění je v tomto roce 1815 korun. Při vrácení na místo lidé zaplatí už 3630 korun. Při nevyzvednutí za každý den úschovy si pak ještě připlatí sto korun. „První den je zdarma. Jenže stejně se to hříšníci snaží usmlouvat. Mezi nejčastější výmluvy patří, že o úklidu nevěděli nebo že si nevšimli cedule. Ačkoli ta na úklid upozorňuje několik dní předem,“ uvedl Zeman.

Blokové čištění ulic ve Žďáře nad Sázavou.Blokové čištění ulic ve Žďáře nad Sázavou.Zdroj: Město Žďár nad SázavouA doplnil, že jednou měl u sebe na parkovišti odtažené auto měsíc. „Jedna paní odjela na tu dobu do zahraničí. Vůbec nevěděla, že se něco takového chystá. Takže když se vrátila domů, nevěděla, kam se podělo auto,“ popsal vedoucí odtahové služby s tím, že každoročně se místa, kde je potřeba zasáhnout, mění. „Není to tak, že by v nějaké čtvrti obyvatelé zapomínali na přeparkování více. Každý rok má prvenství nějaká jiná ulice,“ nastínil Vlastimil Zeman.

Mluvčí města Blanka Sobolová upozornila, že v případě nepříznivého počasí nebo technických problémů mohou být některé termíny úklidu posunuty. A doporučila, aby lidé vždy sledovali přechodné dopravní značení, které bude umístěné s časovým předstihem v jednotlivých lokalitách.

Mezi jedenáctým a třináctým dubnem bude ve Žďáře ještě svoz nebezpečného odpadu. Na vybraná místa mohou lidé donést odpady s nebezpečnými vlastnostmi. Mezi ně například patří rádia, ledničky, nádoby od barev, zářivky či akumulátory. Po ukončení svozu mohou lidé nejen nebezpečný odpad odkládat na sběrném dvoře v Jihlavské ulici. Ten funguje celoročně.