Přístroj pro artroskopické operace umožňuje chirurgům operovat klouby bez toho, aby museli provést rozsáhlý řez. Díky malé kameře mohou zároveň vnitřek kloubu kompletně prohlédnout. „O příspěvek na zakoupení tohoto přístroje jsme požádali radní Žďáru nad Sázavou. Cena operační věže, již chceme koupit, je zhruba jeden milion korun," řekl Roman Kratochvíl, mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě.

Centrální operační sály nemocnice byly rekonstruovány v roce 1999. Novoměstská věž pro ortopedické operace tedy byla pořízena již před patnácti lety a nemocnice teď už potřebuje přístroj nový. „Rádi bychom ho pořídili do konce letošního roku," doplnil Roman Kratochvíl.

Z městské pokladny Žďár na operační věž přidá tři sta tisíc korun. „Rada města doporučila dar schválit v rámci projektu Naše nemocnice," uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil. Zmíněných tři sta tisíc ale podle něj tvoří pouze část sumy, kterou radní zamýšlejí nemocnici přispět. Další peníze chtějí získat od významných žďárských společností.

„Garantem projektu Naše nemocnice je radní a ortoped Radek Černý," řekl Navrátil 
s tím, že Černý má za úkol představit projekt velkým žďárským firmám, aby přispěly nejméně částkou padesát tisíc korun. „Rada města tak nevěnuje nemocnici jen pasivně peníze. Náš člen se na sbírání příspěvku bude aktivně podílet," doplnil žďárský místostarosta Josef Klement.

Dar plánují radní nemocnici převést ke 30. červnu. Peníze, které případně na projekt věnují místní podnikatelské subjekty, poskytnou městu ve formě účelového daru. Radnice je pak přidá k sumě darované městem a nemocnice je dostane v jednom „balíku". „Tři sta tisíc korun města bereme jako jakýsi základ, k němuž se budeme snažit sehnat další prostředky od významných žďárských firem. Jejich zaměstnanci služeb nemocnice také využívají," poznamenal starosta Zdeněk Navrátil. „Samozřejmě ve Žďáře nemocnici nemáme, přispíváme na vlastní polikliniku. Nemocniční zařízení je sice v Novém Městě, nicméně to vnímáme tak, že je to tak trochu i naše nemocnice, mluví o tom i název projektu," vysvětlil starosta.

Podle starosty si radní udělali porovnání, jak funguje přispívání měst nemocnicím třeba v Havlíčkově Brodě, v Třebíči nebo v Pelhřimově. „V porovnání s ostatními okresními městy a jejich výdaji na provoz nemocnic není schválený příspěvek nijak závratný," řekl starosta Navrátil.

Na projektu Naše nemocnice už v současné době intenzivně pracuje jeho garant, městský radní Radek Černý. Sám je lékařem, a jeho oborem je právě ortopedie. „Proto mě toto téma velmi zajímá a rád bych nemocnici pomohl. Se žádostmi o příspěvky nyní oslovuji největší místní zaměstnavatele a domlouvám jednání," řekl Radek Černý.

S pomocí artroskopické věže mohou chirurgové operovat většinu kloubů v těle, včetně těch malých. Umožňuje jim rovněž kloub zevnitř dokonale prozkoumat. Operace se obejde bez velkého chirurgického řezu, a pacientům miniinvazivní operace přinášejí méně komplikací a také rychlejší rehabilitaci.

Žďár nad Sázavou přispěl novoměstské nemocnici i loni, daroval více než dvě stě tisíc na novou laparoskopickou věž. Peníze zároveň věnovalo kolem dvaceti dalších měst, obcí i firem.