Zimní stadion ve Žďáře rekonstrukci zaměřenou na energetické úspory již potřebuje. Původně neměl být v provozu v teplých měsících. „V plánu byl provoz pouze od listopadu do března, kdy je venku zima. Stavitel si tak nelámal hlavu s tím, že by z venku dovnitř vnikalo teplo, protože se na teplé měsíce s ledovou plochou nepočítalo. Hokejisté však poté začali požadovat, aby měli led celoročně. S výjimkou nejteplejších měsíců. V jiných městech hokejisté trénují celoročně, a my bychom tak nemohli držet krok,“ vysvětlil Michal Bačovský, který měl dotaci na starost.

Město získalo 1,5 milionu korun ze speciální evropské dotace. „Z celé země uspěl letos Žďár jako jediné město, v historii České republiky teprve jako třetí,“ informoval starosta Žďáru Martin Mrkos.

Dokud byla levná elektřina, dalo se to dle Bačovského snést. „Nyní je však elektrika drahá. Byly by pak tři možnosti. Buď nebude v teplých měsících led, nebo se elektrika koupí a bude to drahé. Třetí možnost byla změnit parametry stadionu, aby se tam nedostávalo teplo,“ uvedl Bačovský.

Dle něj je v plánu zateplit střechu, je nyní bez izolace nebo je tam jenom velmi nepatrná. „Vrata na stranách stadionu na jaře pouští teplo. Vevnitř také není žádná přepážka mezi ledovou plochou a prostorem pro návštěvníky, každý kdo v teplých měsících přijde z parkoviště do stadionu, s sebou teplo přináší,“ řekl Bačovský.

Stadionu chybí také vzduchotechnika. „Pokud tam je, je již zastaralá nebo nemá rekuperace. Pokud by se tedy pustil vzduch z venku, přinesl by s sebou veškeré teplo. Stadion se stavěl v roce 1976 nebo sedm a všechny rozvody jsou v hliníku, ten není určený na dlouhodobé rozvody.

Je také potřeba zmodernizovat plochu, která vytváří led. Těchto věcí je tam spoustu. Přemýšlí se také nad fotovoltaikou. Nebo nad zařízením pro zachycování dešťové vody,“ vyjmenoval možné úpravy Bačovský.