„Představíme příklady z praxe, především ze západní Evropy, kde se lidé jsou schopni dát dohromady, domluvit se a vstoupit do společné stavby bytového domu," oznámil starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

„Chceme inspirovat obyvatele k tomu, že i tímto způsobem se dá stavět. Třeba se i u nás najde skupina lidí, kteří budou mít zájem do budoucna ve Žďáře řešit svoje bydlení právě takto," řekl starosta Navrátil. Dodal, že téma společné výstavby zájemcům v okresním městě představí skupina Baugruppe, která se propagací tohoto stavebního stylu v České republice zabývá. Vynecháním developera z procesu může údajně zájemce získat svoji bytovou jednotku až o pětadvacet procent levněji. Podstatná je vzájemná domluva všech zúčastněných, kteří se do společné stavby domu chtějí zapojit.

„Skupina lidí spojí své finance a síly, aby si postavili cenově výhodný bytový dům podle svých představ. Aby se domluvili a předešli patovým situacím, nastaví si jasná pravidla celého procesu. Vedení agendy svěří projektovému manažerovi. Najdou si pozemek a společně financují jeho koupi i stavbu domu. Architekt přetaví jejich individuální přání v návrh domu a po dokončení stavby je každý vlastníkem svého bytu," prezentuje myšlenku skupina Baugruppe ve svých propagačních materiálech.

Představení společné stavby bytových domů se uskuteční ve Žďáře 24. května. „V 16.30 hodin v zasedací místnosti žďárského městského úřadu," upřesnila mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová. S vizí společné stavby bytových domů se ve městě počítá v rozvojovém území Klafar III.

V současné době radnice prodává pozemek pro stavbu bytového domu v sousedství dvou bytovek v Sázavské ulici. „Aktuálně uzavíráme sběr záměrů, ze kterých se bude vybírat. Jsme rádi, že se nám zájemci o stavbu přihlásili, takže tam nějaký bytový dům v dohledné době vyroste," vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil. Impulsem k prodeji tohoto pozemku byli podle jeho slov zájemci, kteří chtěli v lokalitě postavit čtyřpatrový dům s podzemním parkovištěm.

Stavebník nového bytového domu v Sázavské ulici bude muset respektovat územní plán, urbanistickou studii a regulativy, které radnice stanovila ve spolupráci s architektem města. Kromě toho bude také povinen upravit bezprostřední okolí bytového domu a zřídit malé hřiště pro děti.

Pod tímto novým bytovým domem ve směru k městu je naplánován vznik ještě jednoho objektu, který má sloužit jako polyfunkční. „Mimo bytů v něm mají být umístěny rovněž obchody. Půjde o takový vstup od města do obytné čtvrti Klafar," řekl Navrátil.

Víte, že?

Klafar je nejmodernější čtvrtí ve Žďáře nad Sázavou, která se rychle rozrůstá. S výstavbou rodinných domků se počítá v nové ulici Hrnčířská, která bude souběžná se Sázavskou ulicí. První stavební místa na pozemcích města si podle žďárské radnice budou moci zájemci zakoupit koncem roku, k dispozici má být v první fázi osm parcel, další pak za rok. Na vybudování inženýrských sítí v nových ulicích Klafaru je letos ve žďárském rozpočtu počítáno s dvaceti miliony korun.