Škody na majetku jsou dnes většinou napravené. Šrámy na duši nezmizely.

Jako první pocítili nápor vodní masy chataři. „Hasiči tehdy lidi Na Berance varovali před povodní. Obyvatelé jedné chaty se však domnívali, že jsou zabezpečeni. Potom ale připlavala kláda, prorazila chatu, a paní smetla. Utonulou ji našli až o několik kilometrů dál po proudu nad Štěpánovem,“ vzpomněl na tragédii Rudolf Hřebíček.

Chata odplula po proudu

Nápor vodního přívalu byl tak silný, že mu neodolalo jedno z rekreačních stavení nedaleko obce. „Chata unášená proudem se po několika metrech zastavila o tu teď už první chatu. Pomáhal jsem potom s jejím odstraněním. Přijel lakatoš – traktor, co tahá klády, a chatu jsme uvázali lanem. Víceméně jsme ji při vyprošťování rozpárali, podložili ji a odtáhli na louku. Všechno v ní bylo zničené,“ povzdechl si chatař Jiří Ostrovský z Brna.

Z jeho pozemku si Hodonínka „odkrojila“ půl druhého metru zahrady a do Štěpánova pokračovala jako čtrnáct metrů široká řeka. „Navezl jsem tatry hlíny, abych břeh znovu vymodeloval. Stromy už však u vody stát nesmí. S manželkou jsme proto nasázeli jenom drobné popínavé rostliny a keře,“ řekl Jiří Ostrovský.

Čekali na záchranu na stole

Hřebíčkovi, vzdálení příbuzní Rudolfa Hřebíčka, žijí v části obce zvané Malá Olešnička, kam se v osudnou noc valila vodní pohroma ve dvou proudech. „Strýček s tetičkou stáli několik hodin na stole a sledovali stoupající hladinu v kuchyni. Lednička jim totiž zatarasila východ, a museli čekat na vysvobození od hasičů,“ připomněl Hřebíček. Prochlazené starší lidi ihned odvezli do nemocnice.

Zlý sen prožívaly před pěti lety dvě desítky domácností ve Štěpánově. „Stromy poškozené od kamenů a všeho, co s vodou připlavalo, se musely skácet. Ploty byly stržené a dřevo vyplavené z kůlny. Každé polínko jsme potom museli omývat,“ popsala Miluše Špačková. Tehdejší hladinu rozvodněné Hodonínky ukazuje nově nanesená omítka na dílně.

Pět let se vodní tok drží v mezích dnes už opět zarostlého koryta.

„Doufejme, že tam i zůstane. Navýšili jsme pojistku domu, kdyby se, nedej bůh, stalo něco podobného,“ přiznala Marie Hlaváčková.